Borrell: Z Afghánistánu bylo evakuováno více než sto pracovníků EU

Do Španělska dorazila první více než stočlenná skupina pracovníků institucí Evropské unie v Afghánistánu, uvedl dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell. V Evropě je podle něj už také zhruba 400 Afghánců, kteří ve své vlasti pro EU pracovali. Situaci v Afghánistánu označil Borrell za katastrofu a zpravodajské selhání, informovala agentura Reuters.

Borrell dnes v Evropském parlamentu uvedl, že do Madridu bylo zatím letecky převezeno 106 členů personálu unijních institucí v Afghánistánu.

V Evropě se nacházejí již také přibližně čtyři stovky Afghánců spolupracujících s unijními institucemi a jejich rodiny. Dalších 300 těchto lidí na evakuaci teprve čeká a snaží se dostat na kábulské letiště. Zachránit co nejvíce Afghánců, kteří v zemi dříve pracovali v unijních institucích, je podle Borrella "naší morální povinností".

Podle šéfa evropské zahraniční politiky je poslední vývoj v Afghánistánu "katastrofou a noční můrou". Neschopnost předpovědět návrat radikálního islamistického hnutí Tálibán k moci označil Borrell za selhání zpravodajských služeb.

Evropská služba pro vnější činnost (ESVA) dříve apelovala na členské země, aby přijaly 500 afghánských státních příslušníků, kteří v uplynulých dvou desetiletích pracovali pro EU například jako překladatelé či zajišťovatelé logistiky a kterým po převzetí moci radikálním islamistickým hnutím Tálibán hrozí v Afghánistánu smrt či pronásledování.

Španělsko v úterý nabídlo, že na svém území dočasně tyto Afghánce přijme. Mělo by se jednat o zhruba 400 osob a jejich rodiny. Země je ochotná udělit až 60 z nich azyl, zbytek by měly přijmout ostatní členské země bloku. Chorvatsko ve středu oznámilo, že je připraveno přijmout 20 osob.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Afghanistán Josep Borrell

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy