Brexitová jednání o budoucích vztazích budou nejspíš pokračovat i příští týden

Rozhovory Británie a Evropské unie o budoucích vztazích po brexitu budou nejspíš pokračovat i příští týden. Prohlásil to dnes irský ministr zahraničí Simon Coveney a stejnou informaci s odvoláním na zdroj z britské strany přinesla i stanice BBC. Vyjednavači se přitom podle posledních prohlášení chtěli dohodnout do poloviny listopadu. Jednání ale dál váznou mimo jiné v otázce rybolovu či hospodářské soutěže.

Vyjednavači zahájili další fázi rozhovorů o budoucím uspořádání vztahů Británie s evropskou sedmadvacítkou tento týden v Londýně. Zdroj BBC fázi označil za "závěrečnou", i když nadále trvají rozpory v otázce rybolovných práv, ochrany životního prostředí, práv zaměstnanců či pravidel hospodářské soutěže.

Irský ministr zahraničí Coveney dnes uvedl, že uzavření dohody tento týden je "nepravděpodobné". Vyjednat dohodu je podle něj velmi těžké, ale stále ještě možné. "Pokud nebudeme mít dohodu příští týden, nastanou opravdové problémy," varoval ministr. Irsko je jednou z unijních zemí, na které by měla absence dohody nejvážnější dopady.

Británie opustila EU 31. ledna a do konce letošního roku je v takzvaném přechodném období, kdy se vzájemné obchodní vztahy dál řídí stejnými pravidly jako za britského členství v unii. Nejpozději do 31. prosince musí uzavřít dohodu o budoucích vztazích včetně obchodní dohody, jinak se začne v lednu přes Lamanšský průliv obchodovat podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO), tedy se všemi cly a komplikacemi, které to přináší.

Hlavní vyjednavači za EU Michel Barnier a Británii David Frost ale nemají čas na jednání až do konce roku. Případnou dohodu musí totiž potvrdit představitelé jednotlivých členských zemí EU, Evropský parlament i národní parlamenty. Europarlament tak může učinit nejpozději na plenární schůzi plánované na polovinu prosince.

Britský premiér Boris Johnson několikrát avizoval, že je připraven z jednání odejít i bez dohody. Britská média nicméně v posledních dnech upozorňují, že pozici předsedy vlády značně zkomplikoval výsledek prezidentských voleb v USA. Podle amerických médií zvítězil demokrat Joe Biden, který se nedá na rozdíl od současného šéfa Bílého domu Donalda Trumpa rozhodně považovat za příznivce brexitu.

Parlament v Británii se mezitím dál zabývá zákonem o vnitřním trhu, jehož část porušuje vyjednanou brexitovou dohodu. Premiér Johnson normu označuje za záchrannou síť pro případ, že se nepodaří s EU obchodní dohodu uzavřít. Dolní sněmovna ji už dříve schválila, Sněmovna lordů ale vládní návrh v pondělí večer velkou většinou odmítla. Johnsonova vláda už avizovala, že na podobě zákona trvá. Až se z horní komory vrátí opět do té dolní, hodlá jej proto předložit bez změny v textu.

Související

Více souvisejících

Brexit David Frost (vyjednavač) Michel Barnier EU (Evropská unie) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 4 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí tvrdě dopadají na celou planetu. Jeden region ale trpí víc než jiné

Asie byla v roce 2023 regionem s největším počtem katastrof způsobených klimatickými a povětrnostními jevy na světě, uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) s tím, že hlavní příčinou úmrtí a majetkových škod byly záplavy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy