Británie si pohoršila. Mayová vyjednala lepší dohodu než Johnson

Nová dohoda o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie sjednaná premiérem Borisem Johnsonem je podle analytiků pro růst britské ekonomiky méně příznivá než dohoda jeho předchůdkyně Theresy Mayové. Uvedla to dnes agentura Bloomberg.

"V dlouhodobém horizontu bude růst mnohem pomalejší ve srovnání se setrváním v EU a výrazně slabší než za podmínek sjednaných Mayovou," uvedli ve své analýze Dan Hanson a Jamie Rush ze společnosti Bloomberg Economics.

Analýza v případě Johnsonovy dohody dlouhodobý růst odhaduje na méně než 1,5 procenta ročně. V případě dohody sjednané Mayovou by růst podle analýzy činil 1,7 procenta a při setrvání v EU 1,9 procenta.

Podle agentury Reuters směřuje Johnsonova dohoda ve srovnání s dohodou Mayové k menšímu regulačnímu propojení s EU a k větším obchodním bariérám. "Je to z hlediska ekonomického dopadu mnohem škodlivější než brexitová dohoda Theresy Mayové," uvedl Anand Menon, ředitel institutu The UK in a Changing Europe.

Dosažení nové brexitové dohody dnes oznámili Johnson a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Není ale jisté, zda dohodu schválí britští zákonodárci, kteří o ní budou hlasovat v sobotu. Britská opozice i severoirští spojenci menšinové vlády premiéra Johnsona už dali najevo, že dohodu nepodpoří. Předchozí dohodu dojednanou bývalou premiérkou Mayovou britští poslanci třikrát odmítli.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Velká Británie

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy