Britští konzervativci vyloučí 21 poslanců, je mezi nimi i vnuk Winstona Churchilla

Poslanci konzervativců, kteří v úterý hlasovali pro možnost zablokovat brexit bez dohody, budou vyloučeni ze strany. Zmocněnec premiéra Borise Johnsona v tomto smyslu zahájil jednání s 21 zastupiteli, kteří při hlasování iniciativu podpořili, oznámila dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Britští poslanci v úterý navzdory vládě prosadili na dnešní program Dolní sněmovny debatu o návrhu zákona proti brexitu bez dohody. Norma ukládá premiérovi, aby za určitých okolností požádal Evropskou unii o odklad odchodu země ze společenství do ledna příštího roku.

Úterní usnesení o tom, zda dnes oproti zavedené praxi zařadit na program jednání sněmovny zákon proti brexitu bez dohody, podpořilo 328 poslanců, mezi nimiž bylo 21 konzervativců.

Patří k nim například bývalý ministr financí Philip Hammond, někdejší několikanásobný ministr Keneth Clarke nebo Nicholas Soames, vnuk bývalého předsedy britské vlády Winstona Churchilla. Proti usnesení zvedlo ruku 301 poslanců, mezi nimiž byli dva labouristé.

Podle Reuters mají být z Konzervativní strany vyloučeni poslanci, kteří mají za sebou celkem přes 330 let parlamentní praxe. Jednasedmdesátiletý Soames, který je synem Mary Soamesové, nejmladší z Churchillových pěti dětí, zasedá v parlamentu od roku 1983. Na dotaz novinářů, zda nynější vývoj znamená konec Konzervativní strany, jak ji znal jeho děd, Soames smutně odpověděl: "Nikoli, ale tato noc je zlá".

Podle mínění labouristického poslance Andrewa Adonise by sám Churchill byl vyloučen, pokud by v jeho době byla strana řízena nynějším stylem. Postavil se totiž proti smířlivé politice tehdejšího premiéra Nevilla Chamberlaina na mnichovské konferenci v roce 1938, kde se rozhodovalo o osudu československých Sudet.

"Churchilla by vyhodili. Chamberlain ho tvrdě kritizoval, že podkopává jeho vyjednávací pozici v Mnichově. Pokusy o vyloučení byly," řekl poslanec.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Juncker: Divoký brexit přinese kontroly na irsko-irské hranici

22.09.2019 21:54 Pokud Británie opustí evropský blok bez dohody, bude Evropská unie trvat na kontrolách na hranici…

Ve Španělsku rozprášili gang, drogy pašoval po mořském dně. 32 zatčených

22.09.2019 20:54 Španělská policie dnes zatkla 32 lidí podezřelých z pašování velkého množství hašiše u města Tarifa…

Londýn zažil den bez aut, lidé jezdili na kole a cvičili jógu

22.09.2019 18:03 Britská metropole dnes zažila den bez aut. Automobily a autobusy například na slavném mostě Tower…

Jeden z nejhledanějších teroristů dopaden? V Řecku spadla klec

22.09.2019 16:29 Aktualizováno Řecká policie zadržela 65letého Libanonce, který je podezřelý z podílu na únosu amerického letadla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama