Bulharsko vypovědělo dva ruské diplomaty, jsou podezřelí ze špionáže

Dva ruští diplomati byli dnes vypovězeni z Bulharska poté, co je bulharská prokuratura obvinila ze špionáže. Podle agentury RIA Novosti to oznámila ruská ambasáda v Sofii. Nedlouho předtím bulharská ministryně zahraničí Ekaterina Zacharievová médiím řekla, že diplomati budou zřejmě prohlášeni za nežádoucí osoby. Moskva v reakci uvedla, že si vyhrazuje právo na adekvátní odpověď. Ve čtvrtek bulharská justice tři jiné ruské občany obvinila z pokusu o otrávení tří Bulharů.

Vlajka Bulharska
doporučujeme

"Obdrželi jsme dopisy od prokuratury s obviněními," uvedla Zacharievová. "Učiníme kroky, které máme povinnost podniknout, a pravděpodobně je prohlásíme za nežádoucí osoby," dodala s tím, že si kvůli případu ještě dnes předvolá ruského velvyslance.

Ambasador Anatolij Makarov po návštěvě na ministerstvu podle zpravodajského serveru 24 časa potvrdil, že dotyční diplomati jsou v Bulharsku "personami non grata" a dostali 48 hodin na odjezd. Dodal přitom, že vzhledem k nadcházejícímu víkendu oba zemi opustí až v pondělí.

Generální prokurátor Ivan Gešev předtím sdělil, že předal ministerstvu zahraničí informace o ruských diplomatech v Bulharsku, kteří prováděli špionáž proti této zemi. Nemohou být ale formálně stíháni, neboť je chrání diplomatická imunita.

Podle Geševa se jedná o pracovníka konzulárního oddělení na ruském velvyslanectví a zaměstnance ruského obchodního zastoupení v Sofii. První údajně v posledních třech letech sbíral informace z bulharského politického prostředí, druhý se zaměřoval na energetiku, uvedl deník Dnevnik.bg.

Činnost ruských zpravodajských služeb v Bulharsku byla zřejmě důvodem, proč ve čtvrtek bulharská justice obvinila tři Rusy, že se v roce 2015 pokusili otrávit "neidentifikovanou organofosforovou látkou" tři bulharské občany. Na trojici Rusů byl vydán mezinárodní zatykač.

Všichni tři napadení Bulhaři, kteří byli aktivní v obchodu se zbraněmi, měli vážné zdravotní problémy, ale přežili. Jeden z otrávených prokuratuře řekl, že má důvod domnívat se, že látka, která byla použita proti němu, je podobná nervově paralytické látce novičok, které byl v anglickém Salisbury vystaven bývalý ruský špion Sergej Skripal a jeho dcera Julija.

Bulharsko, které za sovětských dob patřilo k nejvěrnějším satelitům Moskvy, je nyní členem Severoatlantické aliance a Evropské unie. Nadále má však úzké kulturní a historické vazby na Rusko, které zůstává jeho největším dodavatelem energií.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama