Bulharsko vypovědělo dva ruské diplomaty, jsou podezřelí ze špionáže

Dva ruští diplomati byli dnes vypovězeni z Bulharska poté, co je bulharská prokuratura obvinila ze špionáže. Podle agentury RIA Novosti to oznámila ruská ambasáda v Sofii. Nedlouho předtím bulharská ministryně zahraničí Ekaterina Zacharievová médiím řekla, že diplomati budou zřejmě prohlášeni za nežádoucí osoby. Moskva v reakci uvedla, že si vyhrazuje právo na adekvátní odpověď. Ve čtvrtek bulharská justice tři jiné ruské občany obvinila z pokusu o otrávení tří Bulharů.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Vlajka Bulharska
doporučujeme

"Obdrželi jsme dopisy od prokuratury s obviněními," uvedla Zacharievová. "Učiníme kroky, které máme povinnost podniknout, a pravděpodobně je prohlásíme za nežádoucí osoby," dodala s tím, že si kvůli případu ještě dnes předvolá ruského velvyslance.

Ambasador Anatolij Makarov po návštěvě na ministerstvu podle zpravodajského serveru 24 časa potvrdil, že dotyční diplomati jsou v Bulharsku "personami non grata" a dostali 48 hodin na odjezd. Dodal přitom, že vzhledem k nadcházejícímu víkendu oba zemi opustí až v pondělí.

Generální prokurátor Ivan Gešev předtím sdělil, že předal ministerstvu zahraničí informace o ruských diplomatech v Bulharsku, kteří prováděli špionáž proti této zemi. Nemohou být ale formálně stíháni, neboť je chrání diplomatická imunita.

Podle Geševa se jedná o pracovníka konzulárního oddělení na ruském velvyslanectví a zaměstnance ruského obchodního zastoupení v Sofii. První údajně v posledních třech letech sbíral informace z bulharského politického prostředí, druhý se zaměřoval na energetiku, uvedl deník Dnevnik.bg.

Činnost ruských zpravodajských služeb v Bulharsku byla zřejmě důvodem, proč ve čtvrtek bulharská justice obvinila tři Rusy, že se v roce 2015 pokusili otrávit "neidentifikovanou organofosforovou látkou" tři bulharské občany. Na trojici Rusů byl vydán mezinárodní zatykač.

Všichni tři napadení Bulhaři, kteří byli aktivní v obchodu se zbraněmi, měli vážné zdravotní problémy, ale přežili. Jeden z otrávených prokuratuře řekl, že má důvod domnívat se, že látka, která byla použita proti němu, je podobná nervově paralytické látce novičok, které byl v anglickém Salisbury vystaven bývalý ruský špion Sergej Skripal a jeho dcera Julija.

Bulharsko, které za sovětských dob patřilo k nejvěrnějším satelitům Moskvy, je nyní členem Severoatlantické aliance a Evropské unie. Nadále má však úzké kulturní a historické vazby na Rusko, které zůstává jeho největším dodavatelem energií.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odhady: SPD vyhrála volby v Hamburku, AfD hrozí odchod z parlamentu

23.02.2020 23:34 Aktualizováno Dnešní zemské volby v severoněmeckém Hamburku podle odhadů vyhráli sociální demokraté (SPD).…

Covid-19 v Itálii: Tři mrtví, nakaženo přes 130 lidí, zvažuje se nasazení…

23.02.2020 23:34 Aktualizováno Nový koronavirus už v Itálii způsobil smrt třem lidem. Nakažených lidí je v této zemi už přes 130,…

Nákaza Covid-19 je v devíti evropských zemích, na 11 italských měst…

23.02.2020 21:31 Aktualizováno V pevninské Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc…

Vichřice překazila karneval. Průvod v Kolíně nad Rýnem zrušen na poslední…

23.02.2020 18:10 Silný vítr a déšť dnes na řadě míst Německa znemožnily konání tradičních karnevalových pochodů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama