CDU hledá nového šéfa. Sesterská CSU volá po rychlé reakci

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) by podle předních politiků sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) měla svého nového předsedu najít rychle, a nikoliv trávit personálními debatami měsíce. Totéž požaduje i řada křesťanských demokratů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Annegret Krampová-Karrenbauerová
doporučujeme

Stávající šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, která v pondělí oznámila, že letos ve funkci skončí a nebude kandidovat na kancléřku, ale zatím počítá s tím, že se její nástupce bude vybírat nejméně do podzimu.

Podle předsedy CSU a bavorského premiéra Markuse Södera by o novém šéfovi CDU, která je dlouhodobě nejsilnější německou stranou, mělo být jasno v "dohledné době". "Krizové situace se nezvládají oslavou krize, ale jednáním," poznamenal zase šéf poslanců CSU Alexander Dobrindt, podle něhož je scestná představa, že se celá věc potáhne měsíce.

Před přehnaně dlouhými personálními debatami varoval také předseda poslanecké frakce CDU/CSU Ralph Brinkhaus (CDU). Jeho stranický kolega a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen chce, aby o novém předsedovi CDU a tím i kandidátovi konzervativní unie na kancléře bylo rozhodnuto do léta. Podobně to vidí i další křesťanští demokraté.

Naproti tomu Krampová-Karrenbauerová počítá s tím, že výběr stranického lídra bude trvat déle a vyvrcholí na prosincovém sjezdu. Vzhledem k její výrazně oslabené pozici je ale možné, že se termín sjezdu posune. Vyloučené není ani to, že se dopředu dohodne trojice nejvážněji diskutovaných kandidátů, kterou tvoří ministerský předseda nejlidnatější spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, ministr zdravotnictví Jens Spahn a bývalý šéf poslanců CDU/CSU Friedrich Merz. Podle spolustraníků už jsou spolu v kontaktu.

Sedmapadesátiletá Krampová-Karrenbauerová, která na čele CDU v prosinci 2018 po více než 18 letech nahradila kancléřku Angelu Merkelovou, končí hlavně proto, že neměla potřebnou autoritu. Sama v pondělí hovořila o odstředivých tendencích a neustálých pochybách spolustraníků, jestli je tou pravou šéfkou a možnou kandidátkou na kancléřku pro parlamentní volby v příštím roce.

Vše vyvrcholilo minulý týden ve východoněmeckém Durynsku, když navzdory naléhání a prosbám Krampové-Karrenbauerové tamní křesťanští demokraté stejně jako zástupci AfD při volbě ministerského předsedy hlasovali pro Thomase Kemmericha (FDP). Bylo to vůbec poprvé, kdy AfD někomu pomohla do premiérského postu. Hlasování je proto v Německu vnímáno jako prolomení tabu. Tvrdě ho kritizovala řada politiků včetně Merkelové.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starostové zakázali lidem ve Francii onemocnět

19.02.2020 15:42 Symbolické nařízení, které s ironickou nadsázkou zakazuje lidem chodit k lékaři, přijala skupina…

Airbus zrecykluje první obří A380. Udělá z něj visačky

19.02.2020 15:34 První obří letoun Airbus A380, který byl nasazen do provozu v roce 2007, čeká recyklace. Bude…

Bizarní obstrukce trvá. Slovenský parlament je paralyzován

19.02.2020 13:28 Aktualizováno Slovenská sněmovna ani dnes nezahájila rozpravu k sociálnímu balíčku a k istanbulské úmluvě o…

Nelegální migranti se valí přes ČR do Německa. Pochází hlavně z těchto tří…

19.02.2020 12:49 Migranti, kteří nelegálně překračují hranice z Česka do Německa, nejčastěji pocházejí z Turecka,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama