Covid: Na Slovensku rychle přibývá nakažených, padl nový rekord

V Německu úřady za poslední den nahlásily 1798 nových případů koronavirové infekce, ale přibližně stejný počet nakažených se mezitím vyléčil. Od začátku pandemie se v zemi nakazilo dohromady nejméně 289.219 lidí, vyplývá z dnešních ranních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Počet úmrtí nemocných covidem-19 se oproti předchozímu dni zvýšil o 17 na 9488.

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Počet nově nakažených je v Německu nižší než v osmkrát méně lidnaté České republice, která dnes ráno hlásila 1965 nově zjištěných případů infekce za úterý.

V sobotu však Německo evidovalo 2507 nových případů, což bylo nejvíce od dubna. Na přelomu března a dubna překračovaly denní nárůsty v Německu i šestitisícovou hranici.

Nyní se německá vláda obává následujících měsíců. "Německo dosud procházelo pandemií poměrně dobře díky mimořádně odpovědnému chování občanů v posledních několika měsících, ale nyní vidíme, že přichází podzim a je před námi obtížná fáze," varovala dnes kancléřka Angela Merkelová ve Spolkovém sněmu.

V Německu nyní mírně roste počet pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče. V úterý jich bylo podle RKI 352, zatímco o týden dříve to bylo 278. Německé kliniky však nyní mají na JIP ještě 8900 lůžek volných.

Sledované reprodukční číslo se nyní v Německu pohybuje kolem 1,1. To znamená, že jeden člověk s virem Sars-CoV-2 nakazí v průměru nepatrně více než jednoho dalšího člověka. Když se podaří toto číslo stlačit na hodnoty nižší než jedna, začne epidemie ustupovat.

Slovensko zaznamenalo v úterý rekordní denní přírůstek nakažených koronavirem, testy v pětimilionové zemi odhalily 567 infikovaných. Přibyla také tři úmrtí pacientů s koronavirem, informovaly dnes slovenské úřady. Kvůli druhé vlně koronaviru země od čtvrtka zavede nová omezení.

Počet nových potvrzených případů nákazy koronavirem na Slovensku výrazněji stoupá od začátku září. Dosavadní denní rekord přírůstku infikovaných, a to 552 případů, měla země minulý pátek.

Od propuknutí pandemie nemoci covid-19 na Slovensku letos v březnu zemřelo podle úřadů dohromady 48 pacientů s koronavirem.

Od čtvrtka se Slovensko vrátí k povinnému venkovnímu nošení roušek, a to pro případ, že nelze dodržet alespoň dvoumetrový odstup od jiného člověka s výjimkou členů jedné domácnosti. Překrytí nosu a úst bude nadále povinné pro starší žáky na školách stejně jako pro lidi v interiérech budov.

Podle dnešního oznámení premiéra Igora Matoviče se hromadných akcí bude moci účastnit nanejvýše 50 lidí. Dřívější návrh ústředního krizového štábu počítal s plošným zákazem jejich konání, a to s výjimkou svateb či křtů a akcí, kde účastníci budou mít negativní výsledek testu na koronavirus ne starší 12 hodin. Původní plán zakázat konání hromadných akcí včetně účasti lidí na mších kritizovali například zástupci katolické církve, ke které se hlásí většina obyvatel Slovenska.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ronaldo je vyšetřován kvůli porušení covidových opatření. Nikdo není…

26.10.2020 10:18 Hvězdný portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo z Juventusu Turín je v Itálii vyšetřován kvůli…

Náhle zemřel místopředseda Spolkového sněmu Oppermann, zhroutil se při…

26.10.2020 09:59 Místopředseda německého Spolkového sněmu a dlouholetý sociálnědemokratický poslanec Thomas…

Ve Francii přibývá 100 tisíc nakažených denně, tvrdí vládní expert

26.10.2020 09:19 Ve Francii může přibývat až 100.000 nových případů nákazy koronavirem denně - dvakrát více, než…

Německo zaznamenalo 8685 nových případů koronaviru

26.10.2020 08:08 V Německu za poslední den přibylo 8685 případů nákazy koronavirem, což je o něco méně než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama