ČT je politikům trnem v oku, chtějí její nezávislost omezit, uvádí ARD

Důvěra diváků v Českou televizi (ČT) je trnem v oku mnohým politikům, kteří by rádi nezávislost veřejnoprávního média omezili. Vládní strany by chtěly svůj vliv v televizi posílit ještě před podzimními parlamentními volbami, uvádí ve svém příspěvku pražský zpravodaj německé veřejnoprávní stranice ARD Danko Handrick. Příležitost k tomu budou mít poslanci tento týden, kdy budou hlasovat o čtveřici nových členů Rady ČT.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Vysílání je u diváků oblíbené, mnoho lidí reportérům důvěřuje. Právě tato důvěra je mnohým politikům trnem v oku," uvádí ARD na téma svobody tisku v Česku.

Šéf ČT Petr Dvořák podle ARD navzdory politickému tlaku umožňuje vysílat kritické zpravodajství a investigativní magazíny, což jedni oceňují. Podle jiných včetně šéfa Rady ČT Pavla Matochy ale reportéři pracují tendenčně a místo hájení národních zájmů hlásají názory Bruselu a pronásledují vládní politiky.

"V parlamentu je napříč frakcemi tichá většina, která by ráda moc České televize oslabila. V tom jsou jednotní komunisté s pravicovými radikály, hnutí agromiliardáře a premiéra Andreje Babiše má rovněž pocit křivdy stejně jako skomírající sociální demokraté. A ani katolická církev nemá přes četná varování problém nominovat do kontrolního grémia kandidátku, která hovoří o zrušení veřejnoprávního systému," uvádí ARD. "Kritika novinářů v Česku přichází i úplně shora, z Pražského hradu, sídla českého prezidenta. Prezident Miloš Zeman zcela otevřeně nazývá novináře hlupáky, hyenami nebo jednoduše ostudou," vypočítává.

Matocha, který je také předsedou Pražské šachové společnosti, je zatím v partii proti ČT omezen na strategické tahy. Po zvolení nových radních lze ale očekávat, že útoky na Českou televizi budou mohutnější, dodává ARD.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama