Dalších tisíc vojáků USA v Polsku? Definitivní rozhodnutí padne do konce roku

Spojené státy do konce roku určí, kde bude v Polsku umístěn nový kontingent amerických vojáků. Po dnešní schůzce s americkým viceprezidentem Mikem Pencem ve Varšavě to řekl polský prezident Andrzej Duda.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Doufám, že ještě v tomto roce podepíšeme finální smlouvy o rozšíření americké vojenské přítomnosti a že padne konečné rozhodnutí, kde budou vojáci umístěni," uvedl Andrzej Duda. Při červnové návštěvě polského prezidenta v Bílém domě se obě strany dohodly na posílení americké vojenské posádky v Polsku z nynějších 4500 na 5500 vojáků. Varšava se výměnou zavázala, že náklady spojené s pobytem vojsk bude sama hradit.

Pence po setkání s Dudou přislíbil, že Spojené státy polským občanům brzy zruší vízovou povinnost. "Jsem potěšen, že se Polsko blíží připravenosti být zařazeno na seznam zemí s bezvízovým stykem," citovala amerického viceprezidenta agentura Reuters. Polsko je jednou z posledních zemí Evropské unie, jejíž občané musejí nadále žádat o víza pro cesty do USA. Češi americká víza nepotřebují už od roku 2008.

Oba státníci hovořili i o energetice. Pence Dudovi poděkoval, že se Polsko snaží o nezávislost na ruských energetických zdrojích. USA se s Polskem v sobotu dohodly na zvýšení objemu zkapalněného plynu, který Polsko nakupuje ze Spojených států. Jeho část bude moci být vyvážena i na Ukrajinu.

Pence dále kritizoval Berlín za podporu plynovodu Nord Stream 2, který má přivést plyn po dně Baltského moře z Ruska do Německa. V červenci proti němu USA vyhlásily sankce a Pence nyní poděkoval Varšavě, že proti projektu rovněž vystupuje.

Po setkání s prezidentem Dudou podepsal Pence s premiérem Mateuszem Morawieckým deklaraci o spolupráci v oblasti mobilních sítí páté generace (5G). Společné prohlášení přišlo v době, kdy Spojené státy naléhají na evropské státy, aby z bezpečnostních důvodů zakázaly kontrakty s čínskou firmou Huawei, která je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě a důležitým hráčem v 5G sítích.

"Všechny země musí zajistit, aby se na (budování) sítí podíleli pouze důvěryhodní a spolehliví dodavatelé," uvádí se v deklaraci, podle níž je u všech dodavatelů potřeba posuzovat i průhlednost jejich vlastnické struktury.

Pence ve Varšavě zastupoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, který cestu do Polska u příležitosti 80. výročí vypuknutí druhé světové války na poslední chvíli odřekl kvůli hurikánu Dorian.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paříž demolovaly "černé vesty", původně poklidné protesty se zvrtly

21.09.2019 23:20 Aktualizováno V násilnosti a střety s bezpečnostními silami se dnes zvrtnul protest za ochranu klimatu v Paříži…

Uprchlíci to zkouší po řece i nákladním vlakem, Maďaři jich zadrželi…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Maďarští policisté dnes zadrželi 38 migrantů, kteří se pokusili do země dostat nelegálně na…

"Pouští uprchlíky odevšad." Orbán napadl italskou vládu a levici, hájil…

21.09.2019 20:47 Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Římě prohlásil, že nová italská vláda premiéra Giuseppa…

Princ Andrew čelí obvinění. Zneužil mě v koupelně a ložnici, tvrdí…

21.09.2019 20:15 Aktualizováno Pětatřicetiletá Američanka obviňuje britského prince Andrewa, že ji coby 17letou dívku zneužil.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama