Dalších tisíc vojáků USA v Polsku? Definitivní rozhodnutí padne do konce roku

Spojené státy do konce roku určí, kde bude v Polsku umístěn nový kontingent amerických vojáků. Po dnešní schůzce s americkým viceprezidentem Mikem Pencem ve Varšavě to řekl polský prezident Andrzej Duda.

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Doufám, že ještě v tomto roce podepíšeme finální smlouvy o rozšíření americké vojenské přítomnosti a že padne konečné rozhodnutí, kde budou vojáci umístěni," uvedl Andrzej Duda. Při červnové návštěvě polského prezidenta v Bílém domě se obě strany dohodly na posílení americké vojenské posádky v Polsku z nynějších 4500 na 5500 vojáků. Varšava se výměnou zavázala, že náklady spojené s pobytem vojsk bude sama hradit.

Pence po setkání s Dudou přislíbil, že Spojené státy polským občanům brzy zruší vízovou povinnost. "Jsem potěšen, že se Polsko blíží připravenosti být zařazeno na seznam zemí s bezvízovým stykem," citovala amerického viceprezidenta agentura Reuters. Polsko je jednou z posledních zemí Evropské unie, jejíž občané musejí nadále žádat o víza pro cesty do USA. Češi americká víza nepotřebují už od roku 2008.

Oba státníci hovořili i o energetice. Pence Dudovi poděkoval, že se Polsko snaží o nezávislost na ruských energetických zdrojích. USA se s Polskem v sobotu dohodly na zvýšení objemu zkapalněného plynu, který Polsko nakupuje ze Spojených států. Jeho část bude moci být vyvážena i na Ukrajinu.

Pence dále kritizoval Berlín za podporu plynovodu Nord Stream 2, který má přivést plyn po dně Baltského moře z Ruska do Německa. V červenci proti němu USA vyhlásily sankce a Pence nyní poděkoval Varšavě, že proti projektu rovněž vystupuje.

Po setkání s prezidentem Dudou podepsal Pence s premiérem Mateuszem Morawieckým deklaraci o spolupráci v oblasti mobilních sítí páté generace (5G). Společné prohlášení přišlo v době, kdy Spojené státy naléhají na evropské státy, aby z bezpečnostních důvodů zakázaly kontrakty s čínskou firmou Huawei, která je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě a důležitým hráčem v 5G sítích.

"Všechny země musí zajistit, aby se na (budování) sítí podíleli pouze důvěryhodní a spolehliví dodavatelé," uvádí se v deklaraci, podle níž je u všech dodavatelů potřeba posuzovat i průhlednost jejich vlastnické struktury.

Pence ve Varšavě zastupoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, který cestu do Polska u příležitosti 80. výročí vypuknutí druhé světové války na poslední chvíli odřekl kvůli hurikánu Dorian.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Varšavě mají nový kostel. Vzorem byl istanbulský chrám, má i jeho název

20.09.2020 21:09 Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech.…

Madrid hodlá uvalit rozsáhlou karanténu na chudší čtvrti, obyvatelé se…

20.09.2020 18:34 Převážně v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes vyšly do ulic stovky lidí na protest…

V Düsseldorfu se měla konat velká demonstrace proti restrikcím, dorazilo…

20.09.2020 18:18 Několik tisíc lidí dnes v německém Düsseldorfu demonstrovalo proti opatřením, která mají zabránit…

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama