Demonstrace Francouzů proti policejní brutalitě se zvrhla. Protestující ničí obchody a zapalují auta

Při demonstracích zaměřených podle organizátorů proti policejní brutalitě dnes v Paříži desítky demonstrantů v kapucích zaútočily na pořádkové síly, ničily výlohy obchodů a zapalovaly auta a zátarasy. Policie proti nim použila slzný plyn.

Na pařížském protestu proti policejní brutalitě propuklo násilí
doporučujeme

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin vyjádřil podporu policistům a poznamenal, že "výtržnici rozbíjejí republiku". Podle odhadů ministerstva vnitra se dnes asi 90 protestů napříč Francií zúčastnilo přes 50.000 demonstrantů, z toho 5000 v Paříži. Policie zatkla na 60 lidí.

Ve Francii vyšli do ulic demonstranti proti návrhu nového bezpečnostního zákona a proti některým brutálním zásahům policie. Protestující se rozhodli přidat k již naplánovaným demonstracím odborů proti nezaměstnanosti a sociální nejistotě. Pochody se uskutečnily ve zhruba 90 francouzských městech, včetně Marseille, Lyonu a Lille. Celková účast přitom podle odhadů ministerstva vnitra činila 52.350, z toho 5000 v hlavním městě.

Dnešní protest v Paříži začal pokojně, po čase ale propukly střety mezi skupinkami demonstrujících a policií. Většina z těchto nespokojenců měla zakrytý obličej a někteří kladivy vytrhávali dlažební kostky. Skupina vandalů vzala útokem banku, před níž zapálila stohy dokumentů. Protest podle policie infiltrovalo zhruba 500 výtržníků, před 17:00 SEČ jich policie zatkla kolem 30.

Demonstranti protestují proti brutálním zákrokům policie a záměru prezidenta Emmanuela Macrona zavést změny v bezpečnostní politice. Návrh bezpečnostního zákona by podle nich omezil občanské svobody. Na transparentech se objevovala hesla: "Francie, země práva policie" nebo "Stáhněte bezpečnostní zákon".

Francouzský ministr vnitra Darmanin uvedl, že vandalové ničí republiku. Zároveň na twitteru vyjádřil podporu policejním složkám s tím, že opět museli čelit násilí. Uvedl, že zatčeno bylo 64 lidí. Podle agentury AFP jde o údaj za celou Francii. Osm policistů bylo podle ministra zraněno. Dva příslušníci pořádkových sil byli podle místních médií zraněni v západofrancouzském Nantes. Jeden z nich zápalnou lahví.

Dnešních účast na protestech byla nižší než minulý týden, kdy se do ulic podle údajů ministerstva vydalo na 133.000 demonstrantů, včetně 46.000 v Paříži. Podstatně menší protesty se proti zákonu uskutečnily i v polovině listopadu.

V pondělí francouzská vláda oznámila, že přepíše nejspornější část zákona. Jedná se o článek 24, který by zakazoval médiím zveřejňovat záběry a fotografie, na nichž by bylo možné identifikovat příslušníky bezpečnostních složek.

Část demonstrujících a aktivistů ale žádá kompletní stažení zákona. Bývalý levicový kandidát na prezidenta Jean-Luc Mélenchon vyzval v Marseille vládu, aby "hodila zákon do koše".

Účast na demonstrací minulý víkend podnítilo i několik sporných zásahů policie. V pondělí byli obžalováni čtyři policisté, kteří minulý týden brutálně napadli hudebního producenta Michela Zeclera. Pozdvižení také vzbudilo vyklizení uprchlického táboru v Paříži na konci listopadu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko přitvrdilo. Do práce, na poštu, do banky či na procházku jen s…

27.01.2021 22:04 Aktualizováno Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení.…

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Spor EU a AstraZeneca o vakcíny trvá, unie chce ty z Británie

27.01.2021 21:44 Aktualizováno Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín se oběma stranám ani dnes…

EU i Británie souhlasí s obnovením provozu letadel Boeing 737 MAX

27.01.2021 18:58 Aktualizováno Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama