Do unijních zemí se chce dostat asi 80 tisíc občanů EU

Přibližně 80.000 občanů Evropské unie se v současnosti kvůli šíření koronaviru chce vrátit do svých zemí ze států mimo EU. Uvedl to dnes mluvčí Evropské komise, podle něhož je jejich návrat zcela v rukou členských zemí. Komise dnes zároveň zopakovala, že unijní státy by měly v souvislosti se zavedenými kontrolami vnitřních hranic co nejvíce usnadnit návrat domů občanům dalších zemí EU.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

"Poslední souhrnné údaje, které máme od členských států, které je mají z kontaktů ze svými občany, hovoří přibližně o 80.000 lidí, ale může se to změnit," řekl dnes novinářům mluvčí Peter Stano.

Zajištění jejich návratu je v první řadě na jednotlivých zemích, jimž může Brusel podle mluvčího pomáhat například v rámci kontaktů s úřady mimounijních států.

Unijní lídři se v úterý prostřednictvím videokonference shodli na uzavření vnějších hranic evropského bloku, na jehož území budou mít obyvatelé cizích států přístup jen v nutných případech. Opatření začne platit ihned poté, co jej zavedou všechny státy na vnějších hranicích EU.

Prezidenti a premiéři unijních zemí souhlasili rovněž s doporučeními EK pro kontroly na vnitřních hranicích. Podle komise by mimo jiné měly státy na jejich základě co nejvíce usnadnit návrat domů občanům jiných unijních zemí.

Podle mluvčího komise dosud informovalo Brusel o zavedení kontrol na vnitřních hranicích deset států EU: Česko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Německo, Španělsko, Portugalsko, Dánsko, Estonsko a Litva. Některé další země včetně Francie naopak omezení pohybu v rámci schengenského prostoru kritizovaly. Nizozemský premiér Mark Rutte po úterní videokonferenci lídrů prohlásil, že by zavedení kontrol na vnějších hranicích mohlo země uvnitř EU přesvědčit, aby své kontroly rušily.

Komise však podle mluvčího nehodlá státy přesvědčovat o uvolnění režimu na vnitřních hranicích, pouze bude monitorovat, zda kontroly probíhají podle přijatých doporučení.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František vyzval kvůli nákaze k celosvětovému příměří

29.03.2020 16:37 Papež František dnes podpořil generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese a přidal se k jeho výzvě,…

Koronavirus má na světě přes 30 000 obětí

29.03.2020 16:11 Pandemie koronaviru si na světě vyžádala už přes 30.000 obětí, více než polovinu z nich tvoří…

Ve Španělsku zemřelo 6528 lidí, nakažených je 79 tisíc

29.03.2020 13:33 Ve Španělsku zemřelo za poslední den 838 lidí nakažených koronavirem, což je dosud nejvyšší denní…

Austrálie zpřísňuje opatření, v Asii přibylo nakažených

29.03.2020 13:18 Australský premiér Scott Morrison dnes své spoluobčany v rámci boje s koronavirem vyzval k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama