Dovolenou plánuje rekordní počet Slováků, trávit ji chtějí doma či v Česku

Na dovolenou se letos v létě chystá rekordní počet Slováků, trávit ji chtějí hlavně ve vlasti a ze zahraničí v Česku. Většina obyvatel země pod Tatrami se obává cestovat do ciziny, téměř třetina slovenské populace rozpočet na dovolenou snížila. Plány na trávení dovolené ovlivnila krize kolem pandemie nemoci covid-19. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky dnes poskytla ČTK agentura Go4insight.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Po měsících strávených doma nebo ve vlastních zahradách a chatách Slováci plánují dovolené v rekordním počtu. Letní dovolenou mimo svůj domov plánuje strávit až 62 procent z nich. Je to nárůst přibližně o desetinu proti situaci z února 2020," uvedla agentura, která oslovila 1000 respondentů na přelomu května a června.

Na koronavirové krizi může podle sondáže získat slovenský cestovní ruch. Až sedm z deseti Slováků, kteří plánují dovolenou, se ji totiž rozhodlo strávit ve vlasti.

"Druhou nejnavštěvovanější destinací letos v létě bude sousední Česko. Naopak nejvýraznější pokles ze strany Slováků může zatím očekávat Chorvatsko, kam se letos chystá šest procent obyvatelstva. Představuje to jen čtvrtinu těch, kteří zvažovali Chorvatsko v době před koronou," uvedla agentura.

K moři se chystá vycestovat pouze necelá desetina obyvatel Slovenska. Klesl zájem například o Řecko, Turecko a Itálii, která patří v souvislosti s koronavirem k nejvíce zasaženým zemím v Evropě. Mírné nebo výrazné obavy z cestování do zahraničí dalo v sondáži najevo osm z deseti oslovených.

Agentura uvedla, že s ohledem na postupné otevírání hranic nakonec do zahraničí možná vycestuje na dovolenou více Slováků, než to vyplynulo ze zmíněného průzkumu. Ode dneška Bratislava umožnila cestovat do dalších 16 států bez následných omezení při návratu na Slovensko, už minulý týden uvolnila režim na hranicích s Českem, Maďarskem a Rakouskem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo hlásí 442 nových případů koronaviru, počet obětí zůstává stabilní

09.07.2020 07:39 Německo ve středu zaznamenalo 442 nových případů nákazy koronavirem, což bylo o 45 více než o den…

Dřevěná socha Trumpové se ve Slovinsku stala terčem žhářů

09.07.2020 07:03 Dřevěnou sochu první dámy Spojených států Melanie Trumpové nedaleko slovinské Sevnice zapálili…

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy