Pro financování zahraniční dovolené už není nutné se zatěžovat velkým množstvím hotovosti. Zejména v rámci Evropské unie je možné spoléhat na bezproblémové platby kartou nebo výběry hotovosti ve měně dané země. Avšak je třeba si dávat pozor na potenciální poplatky a specifika související se směnou měnových kurzů, a to jak před odjezdem, tak i během pobytu na dovolené. Je rozumné, aby spotřebitelé nepodceňovali ani rizika spojená s výběrem konkrétního bankomatu a zvolenou transakční metodou, sdělil naši redakci dTest.
Před odjezdem na dovolenou do zahraničí je vhodné zkontrolovat, jaké poplatky banka účtuje za výběry hotovosti a platby v cizí měně.
Některé banky si účtují poplatky za výběry, buď pevný poplatek nebo za opakované výběry v měsíci. Platby u obchodníků v zahraničí obvykle nemusí znamenat poplatek. Mějte ale na paměti, že při výběru hotovosti či platbách může vzniknout situace označovaná zkratkou DCC, kdy obchodník stanovuje směnný kurz. Je lepší zvolit platbu v místní měně, ať směnný kurz stanoví vaše tuzemská banka.
„Na spotřebitele však u výběrů i plateb čeká past označovaná zkratkou DCC (Dynamic currency conversion), která spotřebiteli sice garantuje pevně stanovený směnný kurz, ten ale zcela libovolně určuje obchodník, popřípadě provozovatel bankomatu,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest a dodává: „Platební terminál či bankomat zákazníkovi nabídne, zda chce uskutečnit platbu v místní měně nebo již přepočtenou na koruny. Zákazníci často intuitivně vybírají platbu právě v korunách, což je ale pro ně nevýhodné. Naopak pokud zvolí platbu v cizí měně, směnný přepočet provede tuzemská banka ve většině případů za výhodnějších podmínek.“
Pozor také na další poplatky, o kterých vás bankomat informuje. Mějte na paměti, že schválení těchto poplatků je důležité pro úspěšnou transakci, takže pozorně čtěte zobrazované informace a nespěchejte.
Ohledně bankomatu buďte vybíraví
Buďte obezřetní i při výběru bankomatu. Bezpečný bankomat můžete najít pomocí vyhledávacích nástrojů platební karty nebo mapových aplikací. Zkontrolujte, zda není poškozený nebo podezřele upravený. Raději si vyberte bankomat na pobočce banky než na frekventovaných místech.
Při zadávání PINu zakryjte klávesnici rukou. Volte raději bezkontaktní platbu než vkládání karty. Mějte karty a hotovost odděleně, a pro komunikaci s bankou si připravte nouzový kontakt, ale odděleně od osobních dokumentů a platebních prostředků.
„Zopakovat lze také základní bezpečnostní pravidla – zakrývat číselnou klávesnici rukou při zadávání PIN, upřednostnit bezkontaktní použití před fyzickým vložením karty, nenosit všechny karty a hotovost na jednom místě, mít po ruce nouzový kontakt pro komunikaci s bankou. Ten je ovšem vhodné uchovávat odděleně od dokladů a platebních prostředků,“ uzavírá Hekšová.
Směnárny
V dnešní době lze zejména při cestování na území Evropské unie doporučit směnit pouze menší obnos v hotovosti a ve zbytku se spoléhat na platební kartu. V případě potřeby je možné další hotovost vybrat z bankomatu v cizí měně. Směnit peníze je pak vhodné pouze v prověřené směnárně v tuzemsku raději než v zahraničním letovisku. Spotřebitelé jsou při směnárenských transakcích v tuzemsku dobře chráněni a směnu platí jasně definovaná pravidla. Zákazník musí znát kurz předem a svým podpisem potvrdit požadovanou transakci, tedy získat potvrzení, a až poté vydat hotovost ke směně. Následně je vhodné si překontrolovat peníze, které spotřebitel obdrží, tedy zda obdržel správnou měnu v odpovídající výši. V případě pochybností pak spotřebitelé mohou odstoupit od smlouvy ve lhůtě 3 hodin od uskutečněné transakce.
S převody měn či zahraničními transakcemi mohou pomoci také již etablované mobilní aplikace, které umožňují okamžité převody měn nebo vydání virtuální elektronické platební karty pro konkrétní platbu. Pro časté zahraniční transakce se rovněž nabízí založení účtu u tuzemské banky v zahraniční měně, např. v eurech či dolarech.
Související
Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou
V Česku jsou zastánci práva na platbu hotovostí. Co (ne)patří do Ústavy?
platební karty , dovolená , bankomaty
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Největší konference o počasí dostala ránu. Světoví lídři na ni nepojedou
před 1 hodinou
Trump si den po výhře ve volbách telefonoval se Zelenským. Připojil se k nim Musk
před 2 hodinami
Fico a Orbán vyzvali EU k přehodnocení strategie vůči Ukrajině. Byli jediní
před 3 hodinami
Výbuchy balíků v kurýrních skladech: Polsko zjistilo, která země za nimi stojí
před 4 hodinami
Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie
před 4 hodinami
Poskytne Biden Ukrajině vše, než bude příliš pozdě? Kyjev nástup Trumpa do úřadu znervózňuje
před 4 hodinami
Průzkumy Harrisovou favorizovaly, tak proč vyhrál Trump? Důvodů může být několik
před 5 hodinami
Trumpův slib deportovat 11 milionů lidí naráží na realitu. Nepomůžeme mu, vzkazují města
před 5 hodinami
Šachová partie o třech hráčích začala. Trump, Zelenskyj a Putin odstartovali geopolitické hry
před 5 hodinami
Prohra Harrisové ve volbách vrací Američany k zásadní otázce týkající se žen
před 6 hodinami
Ukrajinská armáda v Rusku bojuje se Severokorejci. Svět mezi tím řeší Trumpův slib
před 6 hodinami
Proti komu Izrael vlastně bojuje? Většinu civilních obětí v Gaze tvoří ženy a děti
před 7 hodinami
Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu
před 8 hodinami
Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit
před 8 hodinami
Kreml zchladil Trumpa. Válku za 24 hodin neukončí ani náhodou
před 8 hodinami
Kdyby se Evropa chovala jako Polsko, tak Trump nemá nejmenší problém, míní Visingr pro EZ
před 9 hodinami
Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní
před 9 hodinami
Američané odpověděli na otázku, c by měl Trumo řešit ze všeho nejdříve
před 10 hodinami
V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není
před 10 hodinami
Co může napáchat Trumpovo zvolení? Útok na jaderná zařízení i rozsáhlou válku
Soudě podle jeho prvního funkčního období, lze očekávat, že nově zvolený prezident Donald Trump bude na Blízký východ klást velký důraz i tentokrát. Během svého předchozího období si vybral Saúdskou Arábii pro svou první zahraniční cestu, pokusil se o "dohodu století" mezi Izraelem a Palestinci, posílil regionální integraci židovského státu a výrazně zvýšil tlak na Írán.
Zdroj: Libor Novák