Dovolená v zahraničí: Je výhodné platit kartou a vybírat hotovost v cizině?

Pro financování zahraniční dovolené už není nutné se zatěžovat velkým množstvím hotovosti. Zejména v rámci Evropské unie je možné spoléhat na bezproblémové platby kartou nebo výběry hotovosti ve měně dané země. Avšak je třeba si dávat pozor na potenciální poplatky a specifika související se směnou měnových kurzů, a to jak před odjezdem, tak i během pobytu na dovolené. Je rozumné, aby spotřebitelé nepodceňovali ani rizika spojená s výběrem konkrétního bankomatu a zvolenou transakční metodou, sdělil naši redakci dTest.

Před odjezdem na dovolenou do zahraničí je vhodné zkontrolovat, jaké poplatky banka účtuje za výběry hotovosti a platby v cizí měně.

Některé banky si účtují poplatky za výběry, buď pevný poplatek nebo za opakované výběry v měsíci. Platby u obchodníků v zahraničí obvykle nemusí znamenat poplatek. Mějte ale na paměti, že při výběru hotovosti či platbách může vzniknout situace označovaná zkratkou DCC, kdy obchodník stanovuje směnný kurz. Je lepší zvolit platbu v místní měně, ať směnný kurz stanoví vaše tuzemská banka.

„Na spotřebitele však u výběrů i plateb čeká past označovaná zkratkou DCC (Dynamic currency conversion), která spotřebiteli sice garantuje pevně stanovený směnný kurz, ten ale zcela libovolně určuje obchodník, popřípadě provozovatel bankomatu,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest a dodává: „Platební terminál či bankomat zákazníkovi nabídne, zda chce uskutečnit platbu v místní měně nebo již přepočtenou na koruny. Zákazníci často intuitivně vybírají platbu právě v korunách, což je ale pro ně nevýhodné. Naopak pokud zvolí platbu v cizí měně, směnný přepočet provede tuzemská banka ve většině případů za výhodnějších podmínek.“

Pozor také na další poplatky, o kterých vás bankomat informuje. Mějte na paměti, že schválení těchto poplatků je důležité pro úspěšnou transakci, takže pozorně čtěte zobrazované informace a nespěchejte.

Ohledně bankomatu buďte vybíraví

Buďte obezřetní i při výběru bankomatu. Bezpečný bankomat můžete najít pomocí vyhledávacích nástrojů platební karty nebo mapových aplikací. Zkontrolujte, zda není poškozený nebo podezřele upravený. Raději si vyberte bankomat na pobočce banky než na frekventovaných místech.

Při zadávání PINu zakryjte klávesnici rukou. Volte raději bezkontaktní platbu než vkládání karty. Mějte karty a hotovost odděleně, a pro komunikaci s bankou si připravte nouzový kontakt, ale odděleně od osobních dokumentů a platebních prostředků.

„Zopakovat lze také základní bezpečnostní pravidla – zakrývat číselnou klávesnici rukou při zadávání PIN, upřednostnit bezkontaktní použití před fyzickým vložením karty, nenosit všechny karty a hotovost na jednom místě, mít po ruce nouzový kontakt pro komunikaci s bankou. Ten je ovšem vhodné uchovávat odděleně od dokladů a platebních prostředků,“ uzavírá Hekšová.

Směnárny

V dnešní době lze zejména při cestování na území Evropské unie doporučit směnit pouze menší obnos v hotovosti a ve zbytku se spoléhat na platební kartu. V případě potřeby je možné další hotovost vybrat z bankomatu v cizí měně. Směnit peníze je pak vhodné pouze v prověřené směnárně v tuzemsku raději než v zahraničním letovisku. Spotřebitelé jsou při směnárenských transakcích v tuzemsku dobře chráněni a směnu platí jasně definovaná pravidla. Zákazník musí znát kurz předem a svým podpisem potvrdit požadovanou transakci, tedy získat potvrzení, a až poté vydat hotovost ke směně. Následně je vhodné si překontrolovat peníze, které spotřebitel obdrží, tedy zda obdržel správnou měnu v odpovídající výši. V případě pochybností pak spotřebitelé mohou odstoupit od smlouvy ve lhůtě 3 hodin od uskutečněné transakce. 

S převody měn či zahraničními transakcemi mohou pomoci také již etablované mobilní aplikace, které umožňují okamžité převody měn nebo vydání virtuální elektronické platební karty pro konkrétní platbu. Pro časté zahraniční transakce se rovněž nabízí založení účtu u tuzemské banky v zahraniční měně, např. v eurech či dolarech.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou

Jedno ‒ jak se rádo říká ‒ z nesmrtelných přísloví praví: Vše, co v životě potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečnosti jsou drahé. A tohle platí víc než dost i v tom, proč se znovu a znovu objevuje pro některé „neskutečný“ problém, totiž, proč se nedá všude zaplatit kartou a zda by takové „technické“ problémy měla řešit ústava, nebo by se podobné záležitosti podrobily nějakému zákonu. A to si někdo neustále stěžuje, jaká je v téhle zemi často až šílená regulace.
Peníze, ilustrační fotografie. Komentář

V Česku jsou zastánci práva na platbu hotovostí. Co (ne)patří do Ústavy?

Možná, že patříte také k tzv. „tvrdým“ zastáncům toho, aby v základní listině České republiky, tedy Ústavě, byla zakotvena třeba nejen ochrana vody, ale i povinnost obchodníků přijímat hotovost. Ani jedno, dle mého názoru, do Ústavy nepatří. Tahle témata totiž přece vůbec nesouvisejí s pravidly výkonu stání moci, ani se zaručením základních lidských práv. Požadavek prosazovat podobné záležitosti do Ústavy spíše připomíná honbu za levnými politickými body a čirý populismus.

Více souvisejících

platební karty dovolená bankomaty

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Aktualizováno před 57 minutami

před 2 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů

Jihomoravští hasiči ještě v sobotu řešili následky pátečního požáru bytu v Adamově. Nouzové ubytování nakonec potřebovalo od obce zajistit šest osob. Hasiči zachránili během zásahu celkem sedm lidí, čtyři z nich vyžadovali ošetření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy