Dovolená v zahraničí: Je výhodné platit kartou a vybírat hotovost v cizině?

Pro financování zahraniční dovolené už není nutné se zatěžovat velkým množstvím hotovosti. Zejména v rámci Evropské unie je možné spoléhat na bezproblémové platby kartou nebo výběry hotovosti ve měně dané země. Avšak je třeba si dávat pozor na potenciální poplatky a specifika související se směnou měnových kurzů, a to jak před odjezdem, tak i během pobytu na dovolené. Je rozumné, aby spotřebitelé nepodceňovali ani rizika spojená s výběrem konkrétního bankomatu a zvolenou transakční metodou, sdělil naši redakci dTest.

Před odjezdem na dovolenou do zahraničí je vhodné zkontrolovat, jaké poplatky banka účtuje za výběry hotovosti a platby v cizí měně.

Některé banky si účtují poplatky za výběry, buď pevný poplatek nebo za opakované výběry v měsíci. Platby u obchodníků v zahraničí obvykle nemusí znamenat poplatek. Mějte ale na paměti, že při výběru hotovosti či platbách může vzniknout situace označovaná zkratkou DCC, kdy obchodník stanovuje směnný kurz. Je lepší zvolit platbu v místní měně, ať směnný kurz stanoví vaše tuzemská banka.

„Na spotřebitele však u výběrů i plateb čeká past označovaná zkratkou DCC (Dynamic currency conversion), která spotřebiteli sice garantuje pevně stanovený směnný kurz, ten ale zcela libovolně určuje obchodník, popřípadě provozovatel bankomatu,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest a dodává: „Platební terminál či bankomat zákazníkovi nabídne, zda chce uskutečnit platbu v místní měně nebo již přepočtenou na koruny. Zákazníci často intuitivně vybírají platbu právě v korunách, což je ale pro ně nevýhodné. Naopak pokud zvolí platbu v cizí měně, směnný přepočet provede tuzemská banka ve většině případů za výhodnějších podmínek.“

Pozor také na další poplatky, o kterých vás bankomat informuje. Mějte na paměti, že schválení těchto poplatků je důležité pro úspěšnou transakci, takže pozorně čtěte zobrazované informace a nespěchejte.

Ohledně bankomatu buďte vybíraví

Buďte obezřetní i při výběru bankomatu. Bezpečný bankomat můžete najít pomocí vyhledávacích nástrojů platební karty nebo mapových aplikací. Zkontrolujte, zda není poškozený nebo podezřele upravený. Raději si vyberte bankomat na pobočce banky než na frekventovaných místech.

Při zadávání PINu zakryjte klávesnici rukou. Volte raději bezkontaktní platbu než vkládání karty. Mějte karty a hotovost odděleně, a pro komunikaci s bankou si připravte nouzový kontakt, ale odděleně od osobních dokumentů a platebních prostředků.

„Zopakovat lze také základní bezpečnostní pravidla – zakrývat číselnou klávesnici rukou při zadávání PIN, upřednostnit bezkontaktní použití před fyzickým vložením karty, nenosit všechny karty a hotovost na jednom místě, mít po ruce nouzový kontakt pro komunikaci s bankou. Ten je ovšem vhodné uchovávat odděleně od dokladů a platebních prostředků,“ uzavírá Hekšová.

Směnárny

V dnešní době lze zejména při cestování na území Evropské unie doporučit směnit pouze menší obnos v hotovosti a ve zbytku se spoléhat na platební kartu. V případě potřeby je možné další hotovost vybrat z bankomatu v cizí měně. Směnit peníze je pak vhodné pouze v prověřené směnárně v tuzemsku raději než v zahraničním letovisku. Spotřebitelé jsou při směnárenských transakcích v tuzemsku dobře chráněni a směnu platí jasně definovaná pravidla. Zákazník musí znát kurz předem a svým podpisem potvrdit požadovanou transakci, tedy získat potvrzení, a až poté vydat hotovost ke směně. Následně je vhodné si překontrolovat peníze, které spotřebitel obdrží, tedy zda obdržel správnou měnu v odpovídající výši. V případě pochybností pak spotřebitelé mohou odstoupit od smlouvy ve lhůtě 3 hodin od uskutečněné transakce. 

S převody měn či zahraničními transakcemi mohou pomoci také již etablované mobilní aplikace, které umožňují okamžité převody měn nebo vydání virtuální elektronické platební karty pro konkrétní platbu. Pro časté zahraniční transakce se rovněž nabízí založení účtu u tuzemské banky v zahraniční měně, např. v eurech či dolarech.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou

Jedno ‒ jak se rádo říká ‒ z nesmrtelných přísloví praví: Vše, co v životě potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečnosti jsou drahé. A tohle platí víc než dost i v tom, proč se znovu a znovu objevuje pro některé „neskutečný“ problém, totiž, proč se nedá všude zaplatit kartou a zda by takové „technické“ problémy měla řešit ústava, nebo by se podobné záležitosti podrobily nějakému zákonu. A to si někdo neustále stěžuje, jaká je v téhle zemi často až šílená regulace.
Peníze, ilustrační fotografie. Komentář

V Česku jsou zastánci práva na platbu hotovostí. Co (ne)patří do Ústavy?

Možná, že patříte také k tzv. „tvrdým“ zastáncům toho, aby v základní listině České republiky, tedy Ústavě, byla zakotvena třeba nejen ochrana vody, ale i povinnost obchodníků přijímat hotovost. Ani jedno, dle mého názoru, do Ústavy nepatří. Tahle témata totiž přece vůbec nesouvisejí s pravidly výkonu stání moci, ani se zaručením základních lidských práv. Požadavek prosazovat podobné záležitosti do Ústavy spíše připomíná honbu za levnými politickými body a čirý populismus.

Více souvisejících

platební karty dovolená bankomaty

Aktuálně se děje

před 35 minutami

COP29

Největší konference o počasí dostala ránu. Světoví lídři na ni nepojedou

Na nadcházejícím klimatickém summitu COP29, který se koná v listopadu v ázerbájdžánském Baku, budou chybět klíčoví světoví lídři, včetně zástupců Spojených států, Evropské unie a Brazílie. Summit OSN o změně klimatu, jehož cílem je koordinovat globální úsilí proti klimatické změně, tak letos postrádá účast významných politických osobností, což může ovlivnit jednání a očekávané výsledky konference. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v muniční továrně v USA

Poskytne Biden Ukrajině vše, než bude příliš pozdě? Kyjev nástup Trumpa do úřadu znervózňuje

Kyjev, hlavní město Ukrajiny, bylo v noci po vítězství Donalda Trumpa plné znepokojených politiků, diplomatů a podnikatelů, kteří se sešli v jedné z kyjevských restaurací. Zatímco venku houkaly sirény, uvnitř panovala atmosféra plná nejistoty. Někteří se smáli, jiní vypadali zmateně a mnozí si kladli otázku, zda prezident Joe Biden nyní uvolní všechny restrikce a poskytne Ukrajině vše, co si přála, než bude příliš pozdě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kamala Harrisová se postaví proti Trumpovi.

Prohra Harrisové ve volbách vrací Američany k zásadní otázce týkající se žen

Tento týden Američané nezvolili Kamalu Harrisovou jako první prezidentku Spojených států, ale pro Janet Edwardsovou, Afroameričanku z Washingtonu, bylo důležité, že mohla během svého života sledovat, jak jiná žena tmavé pleti kandiduje na nejvyšší úřad v zemi. Přestože Harrisová 5. listopadu prohrála, Edwardsová zdůraznila, že nechce, aby tento neúspěch zcela zastínil radost z více než tříměsíční kampaně.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

před 8 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Mario Draghi

Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se otázka evropské ekonomiky stala ještě urgentnější. Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB), který před začátkem neformálního zasedání Evropské rady v Budapešti připomněl potřebu reformy evropské ekonomiky, vyjádřil obavy, že Evropa zaostává za USA v mnoha oblastech, včetně produktivity a hospodářského růstu. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

před 10 hodinami

Co může napáchat Trumpovo zvolení? Útok na jaderná zařízení i rozsáhlou válku

Soudě podle jeho prvního funkčního období, lze očekávat, že nově zvolený prezident Donald Trump bude na Blízký východ klást velký důraz i tentokrát. Během svého předchozího období si vybral Saúdskou Arábii pro svou první zahraniční cestu, pokusil se o "dohodu století" mezi Izraelem a Palestinci, posílil regionální integraci židovského státu a výrazně zvýšil tlak na Írán.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy