Dvě humanitární lodě nesmí kvůli karanténě vyplout z Itálie

Italské úřady nařídily kvůli epidemii koronaviru dva týdny karantény dvěma lodím nevládních organizací, které vyplouvají ve Středomoří k libyjským břehům zachraňovat migranty mířící na vratkých člunech do Evropy. Informovala o tom dnes agentura APA. Podle ní tedy nyní musí lodě Sea-Watch 3 a Ocean Viking zůstat v přístavu na Sicílii.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

loď Ocean Viking
doporučujeme

O tom, že nemohou 14 dní na moře, informovala dnes na twitteru německá nevládní organizace Sea Watch. Nařízení italských úřadů označila za "diskriminační" krok ohrožující životy lidí, kteří přes Libyi prchají z Afriky a Blízkého východu před ozbrojenými konflikty a bídou.

Sea-Watch 3 vylodila ve čtvrtek 194 migrantů v sicilském přístavu Messina. Lékařský tým z lodi spolu s italskými zdravotnickými úřady už na palubě všechny migranty na koronavirus testoval a u nikoho virus nenašel, uvedla dnes agentura APA.

"Máme vážné obavy o osud běženců. Dodržovali jsme všechna preventivní opatření a v současné době není žádný důvod se domnívat, že některému členovi posádky lodi Ocean Viking hrozí nákaza," citoval dnes deník La Repubblica zástupce lodi Ocean Viking. Tu společně provozují organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF). "Celá posádka si podle požadavku italských úřadů dvakrát denně měřila teplotu a kontrolovali ji lodní lékaři," dodal zástupce Ocean Viking.

Plavidla Sea-Watch a Ocean Viking, stejně jako další humanitární lodě, měly problémy s italskými úřady za předchozí vlády, která skončila loni v létě a jejíž ministr vnitra Matteo Salvini jim uzavíral přístavy ve snaze snížit příliv migrantů z Afriky a Blízkého východu do Evropy. Stejně jako Malta je otevřel až poté, co ostatní země EU slíbily migranty převzít. Nová italská vláda ale už přístavy lodím s migranty neuzavírá.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krásné počasí komplikuje boj s koronavirem. Jak udržet lidi doma?

05.04.2020 18:02 Obyvatelé Paříže musejí odolat pokušení vyjít si za dnešního krásného počasí na procházku. Úřady…

Počet nakažených v Rakousku překročil 12 tisíc, kancléř Kurz chystá nový…

05.04.2020 17:10 Počet nakažených koronavirovou nemocí covid-19 v Rakousku překonal hranici 12.000 a počet mrtvých…

Maďarsko kritizuje údajné lži, které o něm šíří jistí politici EU

05.04.2020 17:00 Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes kritizoval údajné lži, které podle něho o novém…

V Nizozemí zemřelo na koronavirus dalších 115 lidí, Británie má téměř 5000…

05.04.2020 16:12 Aktualizováno Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za poslední den o 115 na celkových 1766. S…

Související:

Právě se děje

Další zprávy