"Emeritní král" Juan Carlos I. opustil Španělsko. Místo jeho pobytu není známo

Místo pobytu bývalé hlavy španělského království Juana Carlose I., který v pondělí oznámil, že svou domovinu opouští kvůli korupční kauze, zůstává i nadále tajemstvím. Imigrační úřady Dominikánské republiky dnes popřely spekulace o tom, že se monarcha nachází na jejím území.

Podle portugalských médií se zase král odstěhoval do Portugalska, kde strávil část dětství a kde dlouho v exilu pobývali jeho rodiče. Královský palác nesdělil, kam Juan Carlos I. odjel.

Bývalý král, "v rozporu" s informacemi některých španělských médií, podle dominikánského úřadu "nevstoupil na státní území" karibské země. Informace o možném pobytu bývalého krále nemá ani tamní ministr zahraničí, píše AFP. Juan Carlos I. má ve španělsky hovořící zemi na ostrově Hispaniola mnoho přátel.

Názory médií, jejich čtenářů i politiků na Juana Carlose se různí, všichni se však shodují v tom, že bývalý panovník, který své vlasti vládl téměř čtyři dekády a po většinu času byl širokou veřejností respektován a velmi oblíben, je jednou z největších postav španělské historie.

"Přechod k demokracii po smrti diktátora Franciska Franka si bez něj nelze představit, historie by bez něj byla jiná a zřejmě ne lepší," napsal dnes katalánský deník El Periódico. Podle něj Juan Carlos I. odchodem ze země prokázal Španělsku svou "poslední (špatnou) službu".

Část veřejnosti otce nynějšího krále Felipeho VI. za odchod ze země chválí, jiní tvrdí, že utekl před justicí, třebaže Juan Carlos I. slíbil, že vyšetřovatelům bude k dispozici.

"Útěk Juana Carlose Bourbonského do ciziny je nedůstojným krokem bývalého šéfa státu, který tak nechává monarchii ve velmi kompromitujícím postavení," napsal v pondělí na twitteru místopředseda vlády Pablo Iglesias, který je šéfem radikální levice.

"Plně respektujeme důvody, které vedly k rozhodnutí královské rodiny, tedy vytvořit odstup od údajně pochybného a hanebného chování jednoho z jejích členů," uvedl dnes španělský premiér Pedro Sánchez. "Instituce by neměly být souzeny, měli by být souzeni lidé. A v tomto případě Juan Carlos jasně řekl, že pokud bude třeba, je justici k dispozici - jako jakýkoliv jiný Španěl," dodal ministerský předseda.

Hlavní opoziční strana, Lidová strana (PP), vyjádřila "absolutní respekt" k rozhodnutí Juana Carlose I., které podle ní "dokazuje jeho loajalitu ke Španělsku". PP rovněž vyzdvihla královu "rozhodující úlohu na cestě k demokracii" ve Španělsku.

Kriticky se na adresu královské koruny vyjádřili katalánští separatisté. "Útěk emeritního krále neznamená, že zmizela potřeba vyšetřit a soudit zkaženost monarchie," uvedl šéf katalánského parlamentu Roger Torrent. Šéf frakce katalánských separatistů ve španělském parlamentu Gabriel Rufián nepřímo označil Juana Carlose za "zloděje".

Podezření stran nepravostí Juana Carlose I. v kauze zakázky na výstavbu vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii vyplynulo z nahrávek, které policie před několika lety zabavila bývalému policejnímu komisaři Josému Villarejovi, podezřelému z prodeje kompromitujících informací. Na jedné z nahrávek bývalá milenka Juana Carlose I., německá podnikatelka Corinna Larsenová tvrdí, že ji král využil k zakrytí tajných kont ve Švýcarsku.

Juan Carlos I. na trůn nastoupil v roce 1975 po smrti diktátora Franka a byl oblíbený a respektovaný mimo jiné pro nestranné vystupování a neokázalý styl. Ke konci úřadování si ale pokazil pověst výlety na lov do Afriky v době, kdy jeho zemi postihla ekonomická krize. Tehdy mu média přestala i "tolerovat" jeho mimomanželské aféry. Král překvapivě abdikoval v červnu 2014 ve prospěch svého syna.

Související

Více souvisejících

Král Juan Carlos I. (Španělsko) Španělsko portugalsko Král Felipe VI. (Španělsko) Pedro Sánchez Pablo Iglesias

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy