EU finišuje jednání o podmínkách rozdělování zemědělských dotací

Několikaletá komplikovaná vyjednávání o podmínkách, za nichž si členské státy Evropské unie rozdělí balík zemědělských dotací na příštích sedm let, se přiblížila dlouho očekávanému rozuzlení. Ministři zemědělství dnes debatují o kompromisním návrhu zohledňujícím mimo jiné ekologické požadavky Evropské komise.

Poslanci Evropského parlamentu chtějí pro změnu závěrem týdne po sérii několika stovek hlasování předložit svou představu. Ta v některých požadavcích například ohledně zastropování dotací podle velikosti půdy může jít dále, než jsou státy ochotny připustit.

Dotace pod hlavičkou Společné zemědělské politiky (SZP) tvoří tradičně téměř třetinu celého unijního rozpočtu. Ačkoli v rámci příštích sedmi let jejich podíl na celkovém balíku proti současnému období poklesne, stále půjde o přibližně 350 miliard eur (asi 9,5 bilionu Kč). Členské státy vedou o podmínkách jejich rozdělování debaty již od předloňského výchozího návrhu komise a dnes se ministři zemědělství jednající v Lucemburku podle informací zpravodajského webu Euractiv přiblížili kompromisu.

Ministry diskutovaný návrh německého předsednictví počítá mimo jiné s tím, že pětina všech přímých dotací bude povinně přímo investována do přechodu k ekologickému hospodaření. Některé státy včetně Česka požadují, aby země mohly o podílech, které na tato opatření vyhradí, rozhodovat samy. Německá ministryně zemědělství Julia Klöcknerová se však pokouší najít většinovou podporu pro povinnou úroveň.

Dobrovolné by naopak mělo být zastropování dotací podle velikosti podniku. Ačkoli některé země požadují povinné omezení maximální výše dotací pro velké farmáře, unijní lídři se již v červenci shodli na tom, že stropy budou státy zavádět dobrovolně, a počítá s tím i dnešní návrh. Dobrovolnost dlouhodobě prosazuje i česká vláda, zatímco zdejší opozice tvrdí, že velké podniky jako Agrofert si mezi sebe rozdělují neúnosné množství dotací na úkor malých farmářů a zastropování by mělo být povinné.

Zatímco členské státy by ke kompromisu mohly dospět ještě dnes večer, europoslanci budou v následujících třech dnech hlasovat o stovkách pozměňovacích návrhů ke své vyjednávací pozici a situace v europarlamentu je velmi nepřehledná. Některé návrhy počítají například s povinným stropem pro výši dotací nejen na jeden podnik, ale i konečného vlastníka, aby nebylo možné účelově rozdělovat firmy. Největší šanci na přijetí má společný návrh tří největších frakcí, který místo 20 procent na ekologická opatření počítá s procenty 30. Až třetina peněz z fondů rozvoje venkova, které jsou vedle přímých plateb druhým pilířem SZP, by podle návrhu zase měla směřovat do investic k modernizaci zemědělství a lepšího zvládání rizik.

Poslanci budou o všech návrzích hlasovat od středy do pátku.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy