Evropa pandemii zvládla a vyšla z ní posílená, zní uznání z USA

NÁZOR - Evropští politici učinili, co bylo nezbytné pro zvládnutí koronaviru, deklaruje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník dodává, že nyní poskytli i finance na ekonomické zotavení.

EU
doporučujeme

Karta se obrátila

Američtí politici se dlouhá léta vysmívali Evropské unii coby dysfunkční, polovičaté federaci, která přijala společnou měnu, ale nikoliv opatření nezbytná k jejímu udržení, poukazuje washingtonský deník. Dodává, že dle tohoto pohledu se také potenciální "Spojené státy evropské" nedokázaly semknout okolo schopných lídrů.

"Na počátku koronavirové pandemie se tato stará kritika jevila jako trefná," pokračuje prestižní server. Připomíná, že Itálie, Španělsko i další země se potýkaly s virem, zatímco jejich vrcholní politici si zuřivě vyměňovali vzájemná obvinění.

O pět měsíců později se ale karta obrátila a země EU, kterým se v zásadě podařilo potlačit nákazu nemocí covid-19, se vracejí ke stavu připomínajícího normální život, když znovu otevírají školy, obchody a podniky, deklaruje editorial. Zdůrazňuje, že minulý týden pak evropští lídři schválili přelomový finanční balík v hodnotě více než 1,8 bilionu eur, který obsahuje i 750 miliard eur ve formě zotavovacích půjček a grantů financovaných společnými evropskými dluhopisy. Podle vlivného deníku jde o přelomový krok směrem k integrovanější unii.

Mezitím Evropská unie uzavřela své hranice pro cestující ze Spojených států, kde se koronavirus šíří nekontrolovaně, zatímco Kongres váhá s prodloužením programu podpory v nezaměstnanosti, který brzy vyprší, nastiňuje Washington Post. Podotýká, že rozdíl mezi situací na obou stranách Atlantiku ukazuje statistika denních úmrtí na covid-19 - zatímco v 27 zemích EU na konci minulého týdne umíralo průměrně 81 lidí denně, ve Spojených státech toto číslo přesáhlo 900.     

"Tento rozdíl má mnoho příčin, včetně odlišností v americké a evropské demografii a tamním zdravotnictví," pokračuje renomovaný deník. Za nejpatrnější ale označuje kvalitu politického vedení. Připomíná, že Evropu semnuli dva centrističtí politici, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron, kteří přijali rozsáhlá opatření pro zvládnutí epidemie ve svých zemích a následně společně pracovali na sestavení a prosazení průlomové finanční pomoci.

Ochota k nepopulárním opatřením se vyplatila

Itálii a Španělsko sice zastihl koronavirus nepřipravené a silně s nimi otřásl, přesto se obě země vyvarovaly chyb některých amerických států, upozorňuje vlivný server. Konstatuje, že italské a španělské úřady vyhlásily karanténu, která byla dostatečně důsledná a dlouhá, aby se nákaza snížila na kontrolovatelnou úroveň.

Nyní do Itálie a Španělska zamíří velká část zvláštních grantů a půjček pro ekonomické zotavení, které bude v následujících letech rozdělovat Evropská komise, konstatuje Washington Post. Dodává, že Merkelová, která změnila dlouhodobé německé negativní stanovisko k vydávání společných evropských dluhopisů, si správně uvědomila, že nečinnost by mohla vést ke zhroucení italských financí a možná i k rozpadu samotné EU.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Na druhou stranu renomovaný server naznačuje, že přirovnávání plánu schváleného na posledním evropském summitu k "Hamiltonovskému momentu", který odkazuje na zastřešení dluhů jednotlivých amerických států federální vládou v roce 1790, je přehnané.

"Jde o jednorázovou dohodu, která se nevztahuje na dluhy, které momentálně jednotlivé země mají," upozorňuje editorial. Podotýká, že k překonání tuhého odporu některých států museli evropští lídři učinit několik bolestivých kompromisů, například opustit od podmínění půjček dodržováním principů právního státu v zemích jako Maďarsko a Polsko. Dohodu navíc musí schválit zastupitelské sbory členských zemí, stejně jako Evropský parlament, což může být ošidné, varuje washingtonský server.

Evropu může stále zasáhnout druhá vlna nákazy a ekonomické zotavení bude obtížné, pokud se neobjeví vakcína či účinný lék, obává se americký deník. Zdůrazňuje, že krize ovšem EU posílila, především díky zodpovědným politikům, kteří byli ochotni učinit těžká rozhodnutí a zavést nepopulární opatření, což se naneštěstí nedá říci o jejich protějšcích ve Spojených státech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

24.02.2021 18:38 Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Laboratoře na Slovensku hlásí nejvíce nakažených od 12. ledna

24.02.2021 17:33 Aktualizováno Laboratorní testy na pětimilionovém Slovensku za úterý potvrdily 3547 nových případů nákazy…

Čechy čeká v Polsku bez testu či oočkování povinná karanténa

24.02.2021 17:13 Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud…

Francouzskou vládu znepokojuje epidemická situace v deseti oblastech

24.02.2021 15:50 Epidemická situace v souvislosti s koronavirovou nákazou je "znepokojivá" v přibližně deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama