Evropa pandemii zvládla a vyšla z ní posílená, zní uznání z USA

NÁZOR - Evropští politici učinili, co bylo nezbytné pro zvládnutí koronaviru, deklaruje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník dodává, že nyní poskytli i finance na ekonomické zotavení.

Karta se obrátila

Američtí politici se dlouhá léta vysmívali Evropské unii coby dysfunkční, polovičaté federaci, která přijala společnou měnu, ale nikoliv opatření nezbytná k jejímu udržení, poukazuje washingtonský deník. Dodává, že dle tohoto pohledu se také potenciální "Spojené státy evropské" nedokázaly semknout okolo schopných lídrů.

"Na počátku koronavirové pandemie se tato stará kritika jevila jako trefná," pokračuje prestižní server. Připomíná, že Itálie, Španělsko i další země se potýkaly s virem, zatímco jejich vrcholní politici si zuřivě vyměňovali vzájemná obvinění.

O pět měsíců později se ale karta obrátila a země EU, kterým se v zásadě podařilo potlačit nákazu nemocí covid-19, se vracejí ke stavu připomínajícího normální život, když znovu otevírají školy, obchody a podniky, deklaruje editorial. Zdůrazňuje, že minulý týden pak evropští lídři schválili přelomový finanční balík v hodnotě více než 1,8 bilionu eur, který obsahuje i 750 miliard eur ve formě zotavovacích půjček a grantů financovaných společnými evropskými dluhopisy. Podle vlivného deníku jde o přelomový krok směrem k integrovanější unii.

Mezitím Evropská unie uzavřela své hranice pro cestující ze Spojených států, kde se koronavirus šíří nekontrolovaně, zatímco Kongres váhá s prodloužením programu podpory v nezaměstnanosti, který brzy vyprší, nastiňuje Washington Post. Podotýká, že rozdíl mezi situací na obou stranách Atlantiku ukazuje statistika denních úmrtí na covid-19 - zatímco v 27 zemích EU na konci minulého týdne umíralo průměrně 81 lidí denně, ve Spojených státech toto číslo přesáhlo 900.     

"Tento rozdíl má mnoho příčin, včetně odlišností v americké a evropské demografii a tamním zdravotnictví," pokračuje renomovaný deník. Za nejpatrnější ale označuje kvalitu politického vedení. Připomíná, že Evropu semnuli dva centrističtí politici, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron, kteří přijali rozsáhlá opatření pro zvládnutí epidemie ve svých zemích a následně společně pracovali na sestavení a prosazení průlomové finanční pomoci.

Ochota k nepopulárním opatřením se vyplatila

Itálii a Španělsko sice zastihl koronavirus nepřipravené a silně s nimi otřásl, přesto se obě země vyvarovaly chyb některých amerických států, upozorňuje vlivný server. Konstatuje, že italské a španělské úřady vyhlásily karanténu, která byla dostatečně důsledná a dlouhá, aby se nákaza snížila na kontrolovatelnou úroveň.

Nyní do Itálie a Španělska zamíří velká část zvláštních grantů a půjček pro ekonomické zotavení, které bude v následujících letech rozdělovat Evropská komise, konstatuje Washington Post. Dodává, že Merkelová, která změnila dlouhodobé německé negativní stanovisko k vydávání společných evropských dluhopisů, si správně uvědomila, že nečinnost by mohla vést ke zhroucení italských financí a možná i k rozpadu samotné EU.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Na druhou stranu renomovaný server naznačuje, že přirovnávání plánu schváleného na posledním evropském summitu k "Hamiltonovskému momentu", který odkazuje na zastřešení dluhů jednotlivých amerických států federální vládou v roce 1790, je přehnané.

"Jde o jednorázovou dohodu, která se nevztahuje na dluhy, které momentálně jednotlivé země mají," upozorňuje editorial. Podotýká, že k překonání tuhého odporu některých států museli evropští lídři učinit několik bolestivých kompromisů, například opustit od podmínění půjček dodržováním principů právního státu v zemích jako Maďarsko a Polsko. Dohodu navíc musí schválit zastupitelské sbory členských zemí, stejně jako Evropský parlament, což může být ošidné, varuje washingtonský server.

Evropu může stále zasáhnout druhá vlna nákazy a ekonomické zotavení bude obtížné, pokud se neobjeví vakcína či účinný lék, obává se americký deník. Zdůrazňuje, že krize ovšem EU posílila, především díky zodpovědným politikům, kteří byli ochotni učinit těžká rozhodnutí a zavést nepopulární opatření, což se naneštěstí nedá říci o jejich protějšcích ve Spojených státech.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy