Evropané proti Židům? Antisemitismus nabírá na síle, ukazuje průzkum

Každý čtvrtý Evropan zastává antisemitské názory. Naznačil to průzkum americké organizace Anti-Defamation League (ADL) provedený ve 14 evropských zemích, mezi nimiž nebyla Česká republika. Nejčastěji se antisemitské postoje vyskytují v Polsku a na Ukrajině, kde jsou také nejvíce na vzestupu, informovala agentura AP. Obecně antisemitismus ve východní Evropě posiluje, zatímco na Západě většinou zůstává na ustálené úrovni.

V Polsku antisemitské postoje zastává 48 procent obyvatel, přičemž ještě v roce 2015 to bylo 37 procent, vyplývá z dnes zveřejněných údajů. Na Ukrajině byl nárůst ještě výraznější - na nynějších 46 procent ze 32 procent v roce 2016. V Maďarsku rozšíření antisemitských postojů za tu dobu poskočilo ze 40 na 42 procent.

AP připomíná, že židovské organizace v poslední době kritizovaly vlády všech tří zmíněných zemí, ačkoli všechny popírají, že by byly antisemitské. Například v Maďarsku vláda Viktora Orbána čelí kritice za kampaň proti finančníkovi židovského původu Georgi Sorosovi.

V západní Evropě studie ukázala, že antisemitské názory jsou na stejné úrovni nebo ustoupily, což platí o Británii, Španělsku, Nizozemsku, Itálii, Německu a Rakousku. Nejvíc, o 11 a osm procentních bodů, antisemitismus oslabil v Itálii a Rakousku - na 18, potažmo 20 procent.

Dánsko zaznamenalo rozšíření antisemitských názorů z osmi na deset procent obyvatelstva a Belgie z 21 na 24 procent. Ve Francii zůstává na 17 procentech a ve Švédsku, kde je vůbec nejnižší, na čtyřech.

Anti-Semitism, hate and extremism are spreading in new ways to all corners of the globe.That is why today, ADL hosted a meeting with Jewish community leaders from around the world to discuss best methods on the front lines in the fight against cyberhate and extremism. pic.twitter.com/MVBIDhoQBU

— ADL (@ADL) November 20, 2019

Průzkum, který byl proveden mezi 15. dubnem a 3. červnem, byl zveřejněn v době rostoucích obav z antisemitských útoků v Evropě. Zjištění z průzkumu přitom nutně neodpovídají počtu případů antisemitských útoků, které jsou v Maďarsku a Polsku zřídkavé, zatímco v Německu loni jejichž počet vzrostl o deset procent, stejně jako v Británii během prvních šesti měsíců tohoto roku.

ADL se respondentů dotazovala na určité negativní stereotypy uváděné v souvislosti s Židy. Pokud dotyčný odpověděl alespoň na šest z 11 uvedených stereotypů, že jsou spíš pravdivé, byl považován za člověka s antisemitskými názory.

Experti se zaměřovali zejména na dlouhodobé antisemitské předsudky, například ohledně údajného židovského vlivu na globální finanční systém a média. To, že Židé mají velký vliv ve světě podnikání, je široce rozšířeným názorem ve východní Evropě. S tvrzením, že Židé mají příliš velkou moc, souhlasí 72 procent Ukrajinců, 71 procent Maďarů, 56 procent Poláků a polovina Rusů.

Dvaačtyřicet procent Němců a 44 Rakušanů podle průzkumu soudí, že Židé příliš často hovoří o tom, co se jim stalo za holokaustu, zatímco například ve Švédsku zastává takový názor 15 procent populace a v Británii 18 procent.

Související

policie

Tři opilí muži vykřikovali v centru Prahy rasistická hesla

Pražští strážníci v pondělí zadrželi tři muže, kteří podle svědka vykřikovali rasistická hesla v Maiselově ulici v centru hlavního města. Protože měli podle provedených dechových zkoušek mezi 2,4 a 2,74 promile alkoholu v krvi, odvezla je hlídka do protialkoholní záchytné stanice. Městská policie to dnes uvedla na svém webu. Případem se nyní zabývají pražští policisté, řekla ČTK jejich mluvčí Eva Kropáčová.

Více souvisejících

Antisemitismus židé evropa průzkumy Polsko Ukrajina George Soros Maďarsko

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 11 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 41 minutami

před 41 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy