Evropská léková agentura podpořila dexametazon jako léčbu covidu

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes podpořila léčbu pacientů se závažným průběhem nemoci covid-19 pomocí látky dexametazon, která podle výsledků studie britských vědců pomáhá zejména lidem s dýchacími obtížemi.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se tak dexametazon již brzy může stát druhým schváleným léčivem pro nemocné s covidem. Jako první lék doporučila EMA v červnu antivirotikum remdesivir.

Látka dexametazon je kortikoid s protizánětlivými účinky, který se dosud používal například jako podpůrný prostředek při protinádorové léčbě či při plicních chorobách. Z testování prováděného Oxfordskou univerzitou však vyplynulo, že dexametazon pomáhá tlumit i nepřiměřenou a často smrtící reakci imunitního systému na nákazu koronavirem, které se říká cytokinová bouře. Podle stávajících doporučení se lék podává od šestého dne onemocnění a má zabránit tomu, aby imunitní systém pacienta poškodil v obraně před virem orgány, zejména plíce, ledviny nebo srdce.

"Léčivé přípravky s léčivou látkou dexametazon, které jsou v Česku registrovány a zároveň obchodovány, jsou výhradně na lékařský předpis. Proto by o takové léčbě měl rozhodnout ošetřující lékař. Pacienti by v žádném případě neměli spoléhat na samoléčbu ani by přípravky s touto látkou neměli užívat preventivně," upozornila ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

EMA doporučila užívání dexametazonu u pacientů od 12 let, kteří kvůli nákaze koronavirem potřebují podporu dýchacího přístroje. O schválení léku bude rozhodovat Evropská komise, která se však zpravidla doporučením lékové agentury řídí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Náhle zemřel místopředseda Spolkového sněmu Oppermann, zhroutil se při…

26.10.2020 09:59 Místopředseda německého Spolkového sněmu a dlouholetý sociálnědemokratický poslanec Thomas…

Ve Francii přibývá 100 tisíc nakažených denně, tvrdí vládní expert

26.10.2020 09:19 Ve Francii může přibývat až 100.000 nových případů nákazy koronavirem denně - dvakrát více, než…

Německo zaznamenalo 8685 nových případů koronaviru

26.10.2020 08:08 V Německu za poslední den přibylo 8685 případů nákazy koronavirem, což je o něco méně než v…

Dva tisíce lidí v Berlíně demonstrovaly proti koronavirovým opatřením

25.10.2020 19:53 Aktualizováno Zhruba dva tisíce lidí se dnes sešly v centru Berlína na demonstraci proti opatřením, která přijala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama