Evropští představitelé odsoudili vojenský převrat v Barmě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová odsoudila dnešní vojenský převrat v Barmě a vyzvala k okamžitému propuštění všech, kdo se v důsledku posledních událostí ocitli v zajetí, informovala agentura Reuters. Propuštění šéfky vlády Do Aun Schan Su Ťij i dalších civilních představitelů požaduje také britský premiér Boris Johnson. K respektování volebních výsledků v Barmě vyzvali i předseda Evropské rady Charles Michel či francouzská vláda.

Vojenský převrat v Barmě
doporučujeme

Barmská armáda dnes vyhlásila v zemi výjimečný stav poté, co zadržela šéfku vlády Su Ťij, prezidenta Win Myina a řadu poslanců nově zvoleného parlamentu. Podle agentur Reuters a AFP se vedení Barmy ujal vrchní velitel armády Min Aun Hlain. Armáda své kroky zdůvodnila podvody při loňských listopadových volbách, v nichž podle oficiálních výsledků vyhrála vládní strana Su Ťij.

"Důrazně odsuzuji převrat v Barmě. Fungování legitimní občanské vlády musí být obnoveno v souladu s ústavou země a listopadovými volbami. Vyzývám k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění zadržených," napsala von der Leyenová na twitteru.

Zadržení civilních představitelů v Barmě kritizovali britský ministr zahraničí Dominic Raab a šéf britského kabinetu Johnson. "Odsuzuji převrat a nezákonné uvěznění civilistů včetně Do Aun Schan Su Ťij," napsal Johnson. Oba také vyzdvihli nutnost uznat výsledky demokratických voleb, stejně jako mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal, který se podle AFP vyslovil pro dialog na mezinárodní úrovni.

Znepokojení nad zprávami o převratu v Barmě vyjádřili dříve představitelé Spojených států, Austrálie, generální tajemník OSN či organizace Amnesty International.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama