Finský soud rozpustil neonacistickou skupinu, zneužívala svobody slova pro šíření nenávisti

Finský nejvyšší soud rozpustil neonacistickou skupinu Finské hnutí odporu. Napsala to dnes agentura AP. Podle obžaloby skupina zneužívala svobody slova a shromažďování pro šíření nenávisti proti přistěhovalcům a sexuálním menšinám.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Rozsudek nejvyšší soudní instance ve Finsku přišel po dlouhé právní bitvě. Nejvyšší soud podle AP rozhodl o dočasném pozastavení činnosti skupiny, která je finskou odnoží Severského hnutí odporu, v březnu loňského roku. Dnešní rozsudek znamená definitivní konec jejího legálního působení.

Právní zástupci neonacistické skupiny před soudem zdůrazňovali, že hnutí působí v mezích svobod shromažďování a projevu. Podle policie ale hnutí tyto svobody zneužívalo pro "šíření nenávisti proti přistěhovalcům, sexuálním menšinám a Židům". O rozpuštění Finského hnutí odporu v minulých letech opakovaně rozhodly soudy nižší instance.

Finské neonacistické hnutí přitáhlo na sebe pozornost médií v září roku 2016, když jeho člen zaútočil na demonstraci v Helsinkách na 28letého muže. Napadený muž podlehl několik dnů po útoku svým zraněním v nemocnici. O dva roky mladší Jesse Torniainen byl v roce 2018 odsouzen k 27 měsícům odnětí svobody za těžké ublížení na zdraví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Možnost celostátní karantény ve Francii je stále pravděpodobnější

26.10.2020 19:39 Francii kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru hrozí prodloužení zákazu nočního vycházení, zákaz…

Slovensko má za sebou úvodní fázi plošného testování. Odhaleno téměř 5600…

26.10.2020 19:33 Aktualizováno Úvodní fáze plošného testování Slováků na koronavirus, která se od pátku do neděle konala ve…

EU chová k Bidenovi falešné naděje, myslí si německý politik Gabriel

26.10.2020 17:55 Naděje Evropanů, že by volební vítězství demokrata Joea Bidena nad americkým republikánským…

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 17:38 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyzval k bojkotu francouzského zboží a přirovnal postoj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama