Francie vyjádřila solidaritu s Českem kvůli Vystrčilově cestě na Tchaj-wan

Francie dnes vyjádřila solidaritu s ČR v souvislosti s výhrůžkou Číny kvůli cestě šéfa Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, uvedla agentura AFP. Podle francouzského ministerstva zahraničí je reakce Pekingu nepřijatelná a vztahy mezi EU a Čínou musejí být založené na vzájemném respektu a dialogu.

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Čínský ministr zahraničí Wang I v pondělí prohlásil, že Vystrčil zaplatí vysokou cenu za to, že svou cestou porušil princip jedné Číny. Dnes po setkání s šéfem německé diplomacie Heikem Maasem řekl, že Vystrčil svou cestou "překročil červenou čáru" a že země, které s Čínou udržují diplomatické vztahy, musí uznat, že Tchaj-wan je čínským teritoriem.

"Evropsko-čínské vztahy musejí být založené na dialogu, principu reciprocity a vzájemném respektu, což jsou klíčové podmínky pro prohlubování našeho partnerství," uvedla podle agentury AFP mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Agnès von der Mühllová. "V této souvislosti je nepřijatelná jakákoli výhrůžka členskému státu EU a my vyjadřujeme solidaritu s Českou republikou," dodala.

Kvůli vyjádřením šéfa čínské diplomacie si už náměstek českého ministra zahraničí Martin Tlapa předvolal čínského velvyslance v ČR. Tlapa označil prohlášení čínského ministra za nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama