Francií otřásl útok na černošského producenta, podezřelí policisté zůstanou ve vazbě

Pařížská prokuratura dnes podle tiskových agentur oznámila, že hodlá obžalovat čtyři policisty, podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. Tři policisté mají podle prokurátora setrvat ve vazbě.

Incident otřásl zemí a přispěl ke zvýšení počtu demonstrantů při sobotních protestech proti návrhu kontroverzního zákona o globální bezpečnosti, který hrozí vězením za zveřejnění fotografií policistů s úmyslem ublížit jim.

Setrvání tří policistů ve vazbě prokurátor Rémy Heitz vysvětlil snahou "zabránit riziku, že se podezřelí budou domlouvat či ovlivňovat svědky". Mají totiž čelit obvinění z úmyslného násilí s použitím zbraní, rasismu, falšování policejních záznamů, porušení domovní svobody a úmyslného poškozování soukromého obydlí. Čtvrtý policista, který je podezřelý, že do producentova studia hodil slzný granát, ale nezúčastnil se bití, má setrvat mimo službu a pod soudní kontrolou, uvedly agentury AFP a Reuters.

Policie svoje čtyři příslušníky ve čtvrtek postavila mimo službu. Generální inspekce státní policie (IGPN) je vyšetřuje kvůli podezření z násilností a ze lhaní v oficiálním záznamu o incidentu. Prezident Emmanuel Macron incident označil za "ostudu Francie".

Napadený Michel Zecler tvrdí, že v sobotu šel po ulici bez roušky, což odporuje současným nařízením. Spatřil policejní auto a ve snaze vyhnout se pokutě rychle vešel do svého nedalekého studia. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít. Incident zachytila bezpečnostní kamera, videozáznam z ní zveřejnil na sociálních sítích server Loopsider.

A Black man, #MichelZecler beaten and barred by the French Police. "The called me a dirty N*****" he says. Yet another example of French #racism and social division. pic.twitter.com/Q4O7osjzkm

— Sardar Abdul Qayyum Khan (@SardarQayyumAJK) November 28, 2020

Incident vyvolal ve Francii bouřlivou odezvu veřejnosti. Tu ještě umocnila skutečnost, že poslanci v úterý schválili v prvním čtení návrh kontroverzního zákona, jenž by umožnil postihovat osoby, které se "zlým úmyslem" zveřejní obrázky či videa příslušníků ozbrojených sil. Za porušení zákona by hrozil trest až jeden rok vězení a pokuta 45.000 eur (1,2 milionu korun). Proti návrhu zákona se staví zejména novináři a lidskoprávní aktivisté.

V sobotu proti zákonu demonstrovalo podle ministerstva vnitra 133.000 lidí, podle organizátorů půl milionu Francouzů. Před týdnem se obdobného protestu zúčastnilo 22.000 demonstrantů.

Související

Více souvisejících

Policie Francie Francie rasismus Michel Zecler (producent)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy