Havárie autobusu u Nitry: Slovensko bude držet smutek. Nové informace o příčině nehody

Slovensko v pátek státním smutkem uctí oběti středeční srážky nákladního auta a linkového autobusu, při které na jihu země zemřelo 12 lidí a dvě desítky osob se zranily. O vyhlášení státního smutku, který potrvá od 08:00 do 20:00 SEČ, dnes rozhodla vláda. Jeden ze zraněných je nadále v kritickém stavu a policie v případu zahájila trestní stíhání.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

havárie autobusu na Slovensku (13.11.2019)
doporučujeme

Státní smutek se na Slovensku navenek projevuje stažením vlajek na půl žerdi a omezením hazardních her.

Premiér Peter Pellegrini po jednání vlády novinářům řekl, že mezi mrtvými jedné z nejtragičtějších dopravních nehod v novodobé historii Slovenska je pět nezletilých. Při srážce nákladního auta a linkového autobusu podle policie zemřeli lidé ve věku 15 až 70 let.

"Slovensko by mělo sdílet smutek s rodinami obětí a uctít památku těch, kteří se po zmíněné tragické nehodě domů již nevrátili," řekl Pellegrini.

V příměstském autobusu cestovali hlavně školáci. Policejní mluvčí Renáta Čuháková ČTK řekla, že v autobusu nebyl žádný cizinec. Policie v krátké době vyslechne řidiče nákladního auta, který při kolizi utrpěl lehká zranění. Řidič autobusu byl hospitalizován.

Ministryně zdravotnictví Andrea Kalavská řekla, že nemocnice do domácího ošetření už propustily šest z 20 zraněných.

Slovenská policie zahájila v souvislosti se srážkou nákladního auta a autobusu trestní stíhání pro obecné ohrožení. Ministryně vnitra Denisa Saková ještě ve středu řekla, že auto s nákladem kamení a hlíny bylo zřejmě přetíženo. Dnes Saková k možné příčině nehody uvedla, že je třeba vyčkat na výsledky expertiz.

List Pravda napsal, že policie pracuje také s verzí, že řidič nákladního vozu před nehodou sahal po mobilním telefonu v době, kdy sjížděl z kopce. Podle listu řidič zřejmě jel rychleji a když se snažil vůz dostat pod kontrolu, auto se rozhoupalo.

Autobus se po srážce převrátil a ocitl mimo vozovku, nákladní auto se převrátilo přímo na silnici první třídy nedaleko Nitry, kde se nehoda stala. Vraky obou vozidel podstoupí expertizu.

Nejde o první případ, kdy bude Slovensko držet smutek za oběti dopravní nehody. Stejně země postupovala i v roce 2009, kdy při tragické srážce osobního vlaku a autobusu na středním Slovensku přišlo o život rovněž 12 lidí. Naposledy Slovensko vyhlásilo státní smutek v roce 2016 na den státního pohřbu zesnulého slovenského exprezidenta Michala Kováče.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet mrtvých po výbuchu v Prešově klesl z osmi na sedm

08.12.2019 13:41 Slovenským záchranářům se dnes nepodařilo najít nezvěstnou osobu v troskách vrchní části…

Uprchlíci nebo klimatické změny: Co je pro Evropu větší pohroma?

08.12.2019 11:32 V Maďarsku a jinde v Evropě aktivisté požadují opatření proti změně klimatu, ale politici tvrdí, že…

Pracovníci české ambasády v Berlíně mají zdravotní problémy. Viní azbest

08.12.2019 11:01 Část zaměstnanců českého velvyslanectví v Berlíně si stěžuje na zdravotní problémy, které přisuzují…

Francouzská starostka zakázala umírání o víkendu a svátcích

08.12.2019 10:40 Francouzská starostka zakázala 850 obyvatelům své vesnice La Gresle umírat v sobotu, v neděli a o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama