Havárie u Nitry: Slovensko drží státní smutek, Čaputová a Pellegrini zapálili svíčky

Slovensko dnes státním smutkem uctilo oběti středeční nehody linkového autobusu, který se srazil s nákladním autem. O život přišlo 12 lidí včetně pěti nezletilých a další dvě desítky osob utrpěly zranění. Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Peter Pellegrini dopoledne zapálením svíček společně uctili mrtvé z autobusu.

Státní smutek začal v 08:00 a skončil ve 20:00 SEČ. V době jeho trvání jsou vlajky na úřadech a dalších institucích tradičně staženy na půl žerdi, omezení platí pro hraní hazardních her. Slovenské televize upravily svůj program, ze kterého vyřadily zábavné pořady.

Tragická nehoda se stala na silnici první třídy u Nitry. "Je to mimořádně smutná událost, nemluvě o tom, že zemřely děti. Tento týden byl mimořádně tragický, protože zemřeli lidé nejen na této silnici, ale i na jiných místech Slovenska," řekla novinářům Čaputová.

Ve středu také přišly o život tři ženy v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Podle slovenské policie v tento den, který byl letos v zemi pod Tatrami zatím netragičtější, při jiných dopravních nehodách zemřeli dva lidé, další dvě osoby srazil vlak a policie zaznamenala i pět sebevražd.

Hlava slovenského státu spolu s premiérem navštívila dvě střední školy v Nitře, kde studovalo pět mrtvých z autobusu. Oba politici pak zavítali do krizového centra ve vesnici Kolíňany, kde bydlela většina obětí nehody. Lidé na tamním pietním místě zapalovali svíčky. Ve veřejné internetové sbírce na pomoc pozůstalým po obětech dopravní nehody a rozvodněné řeky Slováci od čtvrtka vybrali přes 48.000 eur (1,23 milionu Kč).

Kolize nákladního auta a autobusu, jejíž příčina zatím není známa, se zařadila k nejtragičtějším dopravním nehodám na Slovensku. Státní smutek vyhlásila země také například v roce 2009 po havárii autobusu a vlaku na středním Slovensku - i tehdy zemřelo 12 lidí.

Před pietou za oběti středeční dopravní nehody Slovensko naposledy drželo státní smutek v říjnu roku 2016, a to v den státního pohřbu svého bývalého prezidenta Michala Kováče.

Související

havárie autobusu na Slovensku (13.11.2019)

Havárie autobusu u Nitry: Slovensko bude držet smutek. Nové informace o příčině nehody

Slovensko v pátek státním smutkem uctí oběti středeční srážky nákladního auta a linkového autobusu, při které na jihu země zemřelo 12 lidí a dvě desítky osob se zranily. O vyhlášení státního smutku, který potrvá od 08:00 do 20:00 SEČ, dnes rozhodla vláda. Jeden ze zraněných je nadále v kritickém stavu a policie v případu zahájila trestní stíhání.
havárie autobusu na Slovensku (13.11.2019)

Slovensko zasáhla tragédie. 12 mrtvých po srážce autobusu s kamionem

Dvanáct lidí zemřelo a dvě desítky osob se zranily při dnešní srážce nákladního auta a autobusu na jihu Slovenska. Informovali o tom hasiči i slovenská ministryně zdravotnictví. Podle portálu televize Markíza v linkovém autobusu cestovali hlavně žáci. Jde o nejtragičtější dopravní nehodu na Slovensku za poslední roky. Slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kondoloval český prezident Miloš Zeman, soustrast vyjádřil rovněž český premiér Andrej Babiš či maďarský prezident János Áder. Předseda slovenské vlády Peter Pellegrini se vyslovil pro vyhlášení státního smutku.

Více souvisejících

havárie autobusu na Slovensku (13.11.2019) Slovensko Zuzana Čaputová Peter Pellegrini

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy