Hrstka europoslanců debatuje o koronaviru, hlasování bude dálkové

Jen několik desítek poslanců dorazilo dnes osobně do bruselského sídla Evropského parlamentu, který večer čeká dálkové hlasování o návrzích ke zmírnění dopadů koronavirové krize. Parlament v rámci prevence šíření nákazy vůbec poprvé umožnil zákonodárcům hlasovat elektronicky. Většina politiků toho využije a pošle své hlasy e-mailem ze svých domovských zemí.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Předseda parlamentu David Sassoli na začátku schůze podotkl, že demokratické instituce musí pokračovat v práci i v mimořádných podmínkách. "Samozřejmě jsme museli zpomalit. Ale nemohli jsme zastavit, protože demokracie nemůže být ani uprostřed tak dramatické krize odložena," prohlásil na úvod jednání Sassoli. Italský politik teprve tento týden ukončil čtrnáctidenní karanténu, do níž se preventivně uchýlil po návštěvě své rodné země.

Poslanci věnovali úvod jednodenní plenární schůze debatě o tom, jak má Evropa co nejúčinněji reagovat na šíření nemoci COVID-19 a jak se vyrovnat s jejími očekávanými bezprecedentními hospodářskými dopady.

Politici hlavních parlamentních skupin většinou ocenili kroky, které tento měsíc zavedla či navrhla Evropská komise, jako například společný nákup ochranných prostředků pro unijní země či možnost využití kohezních peněz ke zmírnění následků pandemie. "Potřebujeme ale jít ještě dál. Potřebujeme lokální zdroje pro zdravotnictví, abychom mohli bojovat s koronavirem. Potřebujeme zajistit volný pohyb zboží a léků přes hranice. Potřebujeme zajistit důchody a platy," prohlásil zástupce nejsilnější lidovecké frakce Esteban Gonzáles Pons.

Do debaty se mohou zapojit pouze poslanci přítomní v sále. Řada z nich ocenila práci zdravotníků a představitelů dalších profesí, kteří denně nasazují své zdraví při záchraně životů či zajištění chodu společnosti. Velká část poslanců dala najevo podporu trojici opatření, o nichž budou večer hlasovat.

Očekává se, že EP bez problémů schválí vznik nouzového fondu, který členským zemím dá možnost přesunout celkem 37 miliard eur (asi bilion korun) z nevyužitých peněz kohezní politiky do zdravotnictví či na pomoc zasaženým firmám. Druhý návrh se týká využití až 800 milionů eur z fondu běžně určeného pro následky přírodních pohrom. Třetí úprava má umožnit aerolinkám, aby v době nulové poptávky po leteckém spojení nemusely zbytečně využívat své odletové časy na letištích.

Někteří poslanci dopředu kritizovali způsob dnešního hlasování, při němž budou muset vytisknout formulář se třemi volbami, podepsat ho a naskenovaný do hodiny odeslat zpět. Několik politiků tvrdilo, že nemají v dosahu tiskárnu, a požadovalo, aby parlament napříště umožnil volit pomocí elektronického podpisu. Dnešní distanční hlasování patrně není poslední, neboť vedení parlamentu tuto výjimečnou proceduru povolilo až do července. K řádnému plenárnímu jednání ve Štrasburku by se měl EP sejít nejdřív v září.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivný fenomén: Proč Španělé v karanténě mnohem víc kupují čokoládu nebo…

05.04.2020 08:12 Španělé, kteří mají kvůli šíření koronaviru od poloviny března nařízenou celostátní karanténu, při…

Benátsko nařídilo roušky a rukavice při nakupování jídla, přitvrzuje i…

04.04.2020 21:12 Aktualizováno Italský region Benátsko (Veneto) zpřísnil opatření proti šíření koronaviru, ode dneška mohou do…

Útok nožem ve Francii: Muž zabil dva lidi, stěžoval si na život v zemi…

04.04.2020 20:45 Aktualizováno Dva lidi dnes zabil útočník s nožem na jihovýchodě Francie. Dalších pět lidí utrpělo podle…

V místě někdejší železné opony vznikla "roušková hranice", píše agentura…

04.04.2020 20:20 Aktualizováno Mezi slovenskou metropolí Bratislavou a sousední rakouskou obcí Kittsee, kde se ještě před 30 lety…

Související:

Právě se děje

Další zprávy