Instituce EU se kvůli nákaze vracejí do virtuálního prostoru

Podzimní vlna koronavirové nákazy přiměla tento týden k omezení provozu instituce Evropské unie. Poslanci Evropského parlamentu, kteří se dnes měli podle původních plánů sejít ve Štrasburku, zahájili v rámci prevence šíření viru plenární schůzi na dálku. Ministerská jednání, která se tento týden konají v Lucemburku, jsou podle diplomatů na několik týdnů patrně posledními osobními setkáními zástupců unijních vlád. Do virtuálního prostoru se po pandemií ovlivněném summitu z minulého týdne přesunují i jednání unijních prezidentů a premiérů.

Evropské orgány se od léta postupně začaly vracet k částečně normálnímu provozu poté, co se na jaře kvůli omezení cest a osobních styků politici vídali prakticky jen při videokonferencích. V Belgii, Francii i Lucembursku, kde mají instituce svá sídla, ovšem v posledních týdnech trvale roste počet nakažených a úřady zavádějí stále přísnější omezení.

Europarlament měl podle plánu, s nímž vedení počítalo ještě po skočení minulé bruselské plenární schůze začátkem října, po osmi měsících opět zasedat ve svém štrasburském sídle. Přes tlak francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se však vedení parlamentu nakonec rozhodlo již několikrát avizovaný návrat do alsaského města opět odložit a místo omezeného zasedání v Bruselu tentokrát rovnou vyhlásit online schůzi.

"Situace v Belgii i Francii je velmi vážná. Cestování je nebezpečné," zdůvodnil krok předseda EP David Sassoli. V praxi se však dnes zahájené jednání příliš neliší od minulých bruselských schůzí. Do parlamentních lavic v Bruselu dorazilo několik desítek poslanců většinou dlouhodobě pobývajících v belgické metropoli. Debaty i hlasování probíhají na dálku, což zpomaluje počítání a vyhlašování výsledků. Schůze, jejíž značnou část spolkne hlasování o stovkách pozměňovacích návrhů k parlamentnímu postoji k reformě společné zemědělské politiky EU, se tak protáhne až do pátku.

Stejnému tématu se dnes a v úterý věnují unijní ministři zemědělství na jednání v Lucemburku. Spolu s pátečním zasedáním ministrů životního prostředí věnovaným plánu na nové emisní limity to bude patrně jedno z posledních setkání zástupců vlád.

Politici nabádají k opatrnosti poté, co mělo několik ministrů zahraničí pozitivní test na covid-19 po společném jednání v Lucemburku před týdnem.

"Kvůli zdravotním rizikům se budou zřejmě organizovat jen zcela nezbytné mítinky, ministerské schůzky v příštích týdnech patrně vůbec nebudou," řekl ČTK diplomatický zdroj. O charakteru schůzí rozhoduje německé předsednictví, které podrobnosti zveřejňuje většinou nejvýše týden před jednáními, diplomaté však nečekají, že by se v říjnu či první části listopadu odehrála nějaké zasedání.

Pouze na dálku se v nejbližších týdnech hodlají vídat i šéfové států a vlád, kteří mají od začátku října za sebou hned dva summity. Německá kancléřka Angela Merkelová z opatrnosti zrušila na listopad plánované osobní jednání lídrů v Berlíně a hodlá každý týden organizovat jejich videokonferenci o koordinaci boje s nákazou.

Předseda Evropské rady Charles Michel, který konání summitů i v době pandemie vzhledem k závažnosti některých témat obhajuje, však nechce vyloučit, že by se lídři mohli v listopadu či prosinci osobně sejít.

"Během příštích týdnů rozhodneme po konzultacích s rozličnými lídry o nejmoudřejším způsobu, jak organizovat naše jednání. Schůzku po schůzce, téma po tématu, abychom zajistili fungování evropských institucí, ale zároveň co nejlépe zaručili bezpečnost všech," prohlásil po skončení dosud posledního summitu Michel.

Příští řádný summit je v plánu až v polovině prosince. Podle některých diplomatů by však vrcholící brexitová jednání či stále nevyřešená situace kolem příštího sedmiletého rozpočtu a fondu pokrizové obnovy ekonomik mohla vyžadovat osobní schůzku. Většina hlasů se však shoduje, že rozhodující bude listopadový vývoj nákazy.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy