Íránskou krizi vyřeší dialog, EU k němu přispěje, říká Ursula von der Leyenová

Současné násilnosti na Blízkém východě ohrožují úspěšný boj proti teroristickým skupinám, který v Iráku vede mezinárodní koalice. Prohlásil to dnes šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell po mimořádném jednání Evropské komise (EK) k íránské krizi. Podle předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové by měl používání zbraní nahradit dialog, v němž by EU mohla nabídnout své dobré vztahy se státy v regionu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ursula von der Leyenová
doporučujeme

"Není v ničím zájmu roztáčet spirálu násilí ještě dále," řekl dnes novinářům Borrell v narážce na noční íránský útok na spojenecké základny v Iráku. Íránskou odvetu podnítilo páteční zabití generála Kásema Solejmáního Američany, po němž některé země začaly stahovat z Iráku své vojáky podílející se na výcviku místních ozbrojených sil. Podle Borrella tento vývoj ohrožuje úspěchy, kterých v posledních letech dosáhla mezinárodní koalice bojující proti takzvaném Islámskému státu.

Komisaři dnes probrali možné dopady současné krize na EU, například na energetiku či migraci. Unijní země se podílejí na rekonstrukci a rozvoji regionu, což by podle von der Leyenové mělo i v aktuální situaci probíhat co nejefektivněji. Podle šéfky unijní exekutivy se může EU podílet na dialogu, který by vedl ke snížení napětí, neboť má "časem prověřené vztahy s řadou hráčů v regionu".

Von der Leyenová před svým prosincovým nástupem do funkce označila svou komisi za "geopolitickou" a prohlásila, že EU by měla hrát ve světovém dění významnější roli. Podle některých diplomatů však již první těžká zkouška v podobě íránské krize ukázala slabiny šéfky EK, která se k napjaté situaci poprvé vyjádřila až v pondělí, tři dny po zabití Solejmáního. Řada unijních politiků přitom události komentovala dříve.

Brusel se snaží o zachování jaderné dohody s Íránem, od níž již dříve odstoupily USA a Teherán ji po pátečním útoku nehodlá nadále respektovat. Von der Leyenová dnes uvedla, že Borrell se i v příštích dnech bude pokoušet o kontakty se všemi stranami dohody, kterou chce EU i nadále zachránit.

O situaci kolem Íránu budou v pátek na mimořádném zasedání jednat unijní ministři zahraničí. Borrell do Bruselu pozval i íránského ministra Mohammada Džaváda Zarífa, odpověď však zatím podle dostupných informací nedostal.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mrak nejistoty nad Libyí. Berlínská konference toho moc nevyřešila, píšou…

20.01.2020 13:05 Berlínská konference k Libyi byla malým krokem směrem k ukončení konfliktu mezi jednotkami polního…

Rakouská policie u hranic s ČR zadržela 40 Afghánců. Bude vyslána armáda?

20.01.2020 12:51 Policie na severu Rakouska u hranic s Českou republikou zadržela v neděli 40 Afghánců. Dnes o tom…

Brutální vražda v Londýně: Ubodáni tři muži, starosta Khan je zděšen

20.01.2020 12:37 Aktualizováno Britská policie vyšetřuje trojnásobnou vraždu, při které byli v noci na dnešek na východě Londýna…

Vleklý konflikt v Libyi: Zbrojní embargo nestačí. Vyšle EU vojáky?

20.01.2020 11:01 Kontrolu dodržování zbraňového embarga v Libyi, na němž se v neděli v Berlíně dohodli lídři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama