Janša vyzval EK, aby přijela do Slovinska prověřit údajné ohrožení demokracie

Slovinský konzervativní premiér Janez Janša dnes v otevřeném dopise vyzval předsedkyni Evropské komise (EK) Ursulu von der Leyenovou, aby do země vyslala zvláštní misi, která by prověřila údajné ohrožení demokracie a vlády práva ve Slovinsku. Učinil tak poté, co mluvčí EK minulý týden odsoudil Janšovu kritiku na adresu médií, která píší o vládním tlaku na svobodu slova. Komise se k nápadu staví skepticky.

Janez Janša
doporučujeme

Janša se v dopise prezentuje jako oběť kampaně před nadcházejícím předsednictvím Slovinska v Radě EU. "Nechceme, aby naše práce byla přehlušena absurdními tvrzeními, která může vyvrátit kdokoliv, kdo by - za doprovodu schopného překladatele - den nebo dva sledoval mediální a politické dění ve Slovinsku," uvedl Janša v dopise, který zveřejnila na svých stránkách slovinská vláda.

Navrhl, aby EK vyslala do Slovinska co nejdříve jakousi ad-hoc pracovní skupinu, která by na místě ověřila fakta o situaci v oblasti vlády práva, nezávislosti soudnictví, svobody slova a plurality médií. Účastnit by se jí podle Janšových představ mohli i členové Evropské rady či Evropského parlamentu.

Na tlak Janšovy vlády na slovinská média upozornila mimo jiné i novinářka bruselského magazínu Politico Lili Bayerová. Ve svém článku z minulého týdne nazvaném Uprostřed války Slovinska proti médiím citovala novináře a akademiky, podle nichž premiér navodil ve slovinských sdělovacích prostředcích atmosféru strachu. Janša poté Bayerovou obvinil, že lhala.

Mluvčí Evropské komise Eric Mamer premiérovu kritiku na adresu novinářky odmítl. "Odsuzujeme jakékoliv útoky na novináře. V Bruselu bychom to neudělali a očekáváme, že se takových praktik nebudou dopouštět ani ostatní," řekl agentuře Reuters. Kriticky se k situaci na poli slovinských médií v minulosti vyjádřila i místopředsedkyně EK Věra Jourová, která má na starosti mimo jiné dohled nad dodržováním zásad vlády práva v členských zemích.

Evropská komise potvrdila agentuře APA přijetí dopisu, k ideji vyslat do Slovinska pozorovatelskou misi se však vyjádřila se skepsí. Svoboda médií je podle ní základním pilířem demokracie, a je proto posuzovaná v rámci výročních zpráv o stavu vlády práva v členských zemích. "To je ten správný rámec na posuzování situace ohledně svobody médií. Výměna názorů se členskými státy je v každém případě součástí tohoto procesu," uvedl podle APA mluvčí EK s tím, že práce na příští výroční zprávě již začaly. Na svůj dopis dostane premiér samozřejmě oficiální odpověď, dodal mluvčí.

Terčem Janšových útoků proti médiím se v posledních měsících stala zejména státní tisková agentura STA, kterou premiér kvůli jejímu zpravodajství nazval "národní ostudou". Ve čtvrtek jí už podruhé v poslední době vládní komunikační úřad (UKOM) zastavil financování. Kriticky se premiér vyjadřuje i k veřejnoprávnímu rozhlasu a televizi RTV Slovenija a dalším mainstreamovým médiím, které jsou podle něj až na výjimky levicově orientované.

Slovinská levicová a liberální opozice hovoří v souvislosti se současnou slovinskou vládou o "orbánizaci" země a "demontáži" demokratických institucí. Minulý týden v parlamentu neuspěla v hlasování o nedůvěře Janšovu kabinetu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama