Jižní Tyrolsko nasadí do škol psy, budou mezi žáky vyčenichávat koronavirus

V Jižním Tyrolsku budou žáky "testovat" na přítomnost koronaviru speciálně vycvičení psi. Oznámili to představitelé tohoto italského autonomního kraje. Zkušební projekt má začít v pondělí, kdy se do lavic vrátí žáci základních a středních škol, napsala v úterý agentura ANSA. Podle úřadů psi mohou ve školách částečně nahradit PCR a antigenní testy.

Psi
doporučujeme

"Testovat ve školách za použití výlučně PCR testů by bylo hodně náročné, žáků je prostě příliš," uvedl krajský radní pro zdravotnictví Thomas Widmann. Podle Widmanna "testování" skrze psí čich vykazuje "velice nadějné výsledky".

"Pes cítí rozdíl mezi zdravou osobou a osobou, která je pozitivní na koronavirus, cítí totiž rozdíl v pachu," uvedl cvičitel psů Christian Romen. "Testování" bude fungovat tak, že psi budou čenichat nádoby, kde budou uložené použité roušky žáků.

Autonomní kraj zpočátku nasadí pět testovacích psů. Ti mají v prvních dnech čenichat na 700 žáků a studentů. Pokud bude zkušební fáze úspěšná, kraj míní nasadit v následujících týdnech až 18 zvířat. Psi by mohli být použiti i v dalších veřejně přístupných místech, například na nádražích či v nemocnicích. Vedle psů kraj míní i nadále testovat přítomnost koronaviru v populaci skrze PCR a antigenní testy.

Psi byli použiti k hledání nákazy koronavirem i v dalších evropských zemích. Na konci září ohlásilo spuštění zkušební fáze tohoto druhu "testování" letiště v Helsinkách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reprodukční číslo roste, Zeman zítra podstoupí očkování

19.01.2021 22:00 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Německo možná označí Česko za vysoce rizikové. Babiš navrhuje dva testy…

19.01.2021 21:53 Německo by ve čtvrtek mohlo označit Českou republiku jako epidemicky vysoce rizikovou oblast, dosud…

Evropská komise doporučuje naočkovat do léta až 70 procent dospělých

19.01.2021 18:09 Aktualizováno Země Evropské unie by měly do března naočkovat proti covidu-19 čtyři pětiny lidí starších 80 let,…

Německo prodlužuje karanténu do 15. února

19.01.2021 16:02 Aktualizováno Protiepidemická karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 14. února. Na dnešním jednání se na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama