Johnson a Von der Leyenová hovořili o pobrexitové dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes s britským premiérem Borisem Johnsonem prostřednictvím videokonference hovořila o stávajícím stavu rozhovorů o budoucích vztazích Spojeného království s EU. Podle prohlášení Evropské komise se oba politici shodli, že je nutné dospět k dohodě o obchodních vztazích, "pokud to vůbec bude možné".

Boris Johnson
doporučujeme

Podle agentury Reuters zároveň vyzvali vyjednavače obou stran, aby intenzivně pracovali na nalezení shody v klíčových problematických oblastech.

Johnson podle BBC při videokonferenci zopakoval, že jeho cílem je dohoda podobnou té mezi EU a Kanadou. Zároveň ale poznamenal, že Spojené království je připraveno i na scénář, že dohoda vůbec nebude.

Von der Leyenová a britský premiér dnes hovořili poté, co EK ve čtvrtek zahájila s Británií právní řízení kvůli porušení loni odsouhlasené brexitové dohody, které je z právního hlediska mezinárodní smlouvou.

Johnson a Von der Leyenová podle prohlášení EK podpořili stanovisko obou hlavních vyjednavačů, podle nichž byl v uplynulých týdnech zaznamenán pokrok v jednáních.

Značná část otázek však podle nich zůstává nedořešená včetně například rybolovu či rovných obchodních podmínek, tedy předpokladu pro volný britský přístup na unijní jednotný trh v souvislosti například s pravidly státní podpory či hospodářské soutěže. Právě těmto tématům by se proto v nadcházejících týdnech měli věnovat vyjednavači za obě strany, stálo podle Reuters v prohlášení Johnsonovy kanceláře.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko vyzvalo země EU, aby zvážily setrvání celní unie s Tureckem

21.10.2020 21:53 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní…

Macron uctil památku zavražděného učitele, odsoudil zbabělce

21.10.2020 21:24 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes při tryzně na univerzitní půdě Sorbonny uctil památku…

V Itálii přibylo 15 tisíc nakažených, výrazně vzrostl i počet mrtvých

21.10.2020 20:42 Aktualizováno Počet nových nakažených koronavirem v Itálii dnes překročil hranici 15.000 osob. To je nejvíce od…

Bavorsko chce zavést povinné covid testy pro pendlery, také z Česka

21.10.2020 20:26 Aktualizováno Bavorsko zavede povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama