Johnson a Von der Leyenová hovořili o pobrexitové dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes s britským premiérem Borisem Johnsonem prostřednictvím videokonference hovořila o stávajícím stavu rozhovorů o budoucích vztazích Spojeného království s EU. Podle prohlášení Evropské komise se oba politici shodli, že je nutné dospět k dohodě o obchodních vztazích, "pokud to vůbec bude možné".

Boris Johnson
doporučujeme

Podle agentury Reuters zároveň vyzvali vyjednavače obou stran, aby intenzivně pracovali na nalezení shody v klíčových problematických oblastech.

Johnson podle BBC při videokonferenci zopakoval, že jeho cílem je dohoda podobnou té mezi EU a Kanadou. Zároveň ale poznamenal, že Spojené království je připraveno i na scénář, že dohoda vůbec nebude.

Von der Leyenová a britský premiér dnes hovořili poté, co EK ve čtvrtek zahájila s Británií právní řízení kvůli porušení loni odsouhlasené brexitové dohody, které je z právního hlediska mezinárodní smlouvou.

Johnson a Von der Leyenová podle prohlášení EK podpořili stanovisko obou hlavních vyjednavačů, podle nichž byl v uplynulých týdnech zaznamenán pokrok v jednáních.

Značná část otázek však podle nich zůstává nedořešená včetně například rybolovu či rovných obchodních podmínek, tedy předpokladu pro volný britský přístup na unijní jednotný trh v souvislosti například s pravidly státní podpory či hospodářské soutěže. Právě těmto tématům by se proto v nadcházejících týdnech měli věnovat vyjednavači za obě strany, stálo podle Reuters v prohlášení Johnsonovy kanceláře.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku poprvé zemřelo více lidí, než se narodilo

09.03.2021 11:07 Na Slovensku loni poprvé od roku 2003 zemřelo více lidí, než se narodilo. Počet úmrtí, který byl…

Belgická policie podniká masivní zátah proti organizovanému zločinu, v…

09.03.2021 09:46 Policie od dnešního rána provádí masivní zátah proti organizovanému zločinu na území celé Belgie,…

ONLINE: Šíření koronaviru zpomaluje. Zemřelo už 2,6 milionu lidí, v Česku…

09.03.2021 09:06 Aktualizováno Reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku k dnešku kleslo pod hodnotu jedna, což znamená…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama