"Jsem Tchajwanec." Světová média zaujal Vystrčilův odkaz na Kennedyho

Světové tiskové agentury průběžně informují o návštěvě šéfa českého Senátu na Tchaj-wanu i o odmítavých reakcích Pekingu. Dnes zahraniční média upoutal projev Miloše Vystrčila v tchajwanském parlamentu, v jehož závěru český politik prohlásil "Jsem Tchajwanec".

Miloš Vystrčil

Parafrázoval tak slavnou větu amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, který v roce 1963 při návštěvě Západního Berlína obklopeného komunistickou Německou demokratickou republikou vyjádřil obyvatelům města solidaritu prohlášením "Jsem Berlíňan". Agentura DPA napsala, že Vystrčil se svými slovy zasazoval o svobodu a demokracii.

Předseda českého Senátu podle agentury Reuters následoval Kennedyho vzdor vůči komunismu a jeho slova pravděpodobně ještě více popudí Peking. Agentura AP označila Vystrčilův výrok za ukázku silného odporu vůči autoritářství a vůči "stále agresivnější zahraniční politice Pekingu".

Čína, která demokratický Tchaj-wan pokládá za svou vzbouřenou provincii, pohrozila Vystrčilovi, že za návštěvu ostrova zaplatí "vysokou cenu", připomněla agentura Reuters s tím, že ČR stejně jako většina zemí nemá s Tchajwanem oficiální diplomatické styky.

zdroj: YouTube

Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Česká republika uplatňuje jako většina států světa takzvanou politiku jedné Číny a oficiálně uznává jen pevninskou Čínu.

"Dovolte mi tedy nyní, abych i já vyslovil osobně svoji podporu Tchaj-wanu a nejvyšší hodnotě svobody, abych skončil své dnešní vystoupení tady u vás v Legislativním dvoře, tady u vás na Tchaj-wanu, možná skromnějším, ale stejně důrazným prohlášením: Jsem Tchajwanec. Wo š' Tchaj-wan-žen," řekl Vystrčil v závěru projevu v parlamentu a po jeho čínských slovech následoval hlasitý potlesk přítomných vestoje.

Podle DPA vyjádřil Vystrčil solidaritu "s ostrovní demokratickou republikou, na kterou komunistické vedení v Pekingu tlačí a diplomaticky ji izoluje". Francouzská agentura AFP poukázala na to, že Vystrčil závěr projevu pronesl v mandarínštině, tedy podobně jako Kennedy kdysi v němčině. Americká agentura AP napsala, že Vystrčil "zdůraznil demokratické svobody, které si ČR osvojila po svržení komunistického vedení".

Ačkoli česká vláda Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan nepodpořila, ostrá čínská kritika cesty ji znepokojila a předvolala si proto čínského velvyslance, zatímco Peking si v pondělí také "k pokárání" předvolal českého velvyslance, napsala agentura Reuters. Ta spolu s agenturou AP rovněž poukázala na dlouhodobou snahu prezidenta Miloše Zemana o bližší vztahy s Čínou.

Další média si kladou otázku, co bude Vystrčilova cesta znamenat pro další evropské státy.

List Financial Times (FT) poznamenal, že cesta českého politika na Tchaj-wan přichází v době, kdy se čínský ministr zahraničí Wang I snaží v Evropě zlepšit obraz Číny a zmírnit obavy ohledně Hongkongu a perzekuce menšinových Ujgurů. FT také odkázal na loňský průzkum amerického think-tanku Pew, podle kterého mají Češi nejnegativnější postoj k Číně ze států střední a východní Evropy. Hlas Ameriky (VOA) se na možný budoucí vývoj ptal dvou tchajwanských profesorů. Podle obou není příliš pravděpodobné, že Vystrčilova návštěva spustí v Evropě řetězovou reakci, z níž má Čína podle nich mnohem větší obavy.

Podle analýzy hongkongského anglicky píšícího webu Asia Times je Vystrčilova cesta "lakmusovým testem pro evropské politiky". "Pokud se Peking nepokusí Vystrčila potrestat, tak to možná ostatní evropské lídry přiměje naplánovat si cestu do Tchaj-peje. Pokud se o to (Čína) pokusí a neuspěje, znázorní to neúčinnost toho, co pozorovatelé označují za donucovací diplomacii Pekingu," napsal list.

Nastupující vláda zruší povinné očkování pro osoby starší 60 let, řekl…

05.12.2021 21:52 Nastupující vláda Petra Fialy zruší paragraf chystané vyhlášky, která stanovuje povinné očkování…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 22:00 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

PŘEHLED: Dopravu i dnes komplikuje sníh. Které kraje vyžadují největší…

05.12.2021 12:32 Česko se i dnes potýká se sněhem. Zatímco některé kraje hlásí silnice bezproblémové a sjízdné,…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

V Bruselu protestovalo osm tisíc lidí proti opatřením. Část z nich útočila…

05.12.2021 19:59 Tisíce lidí dnes pochodovaly centrem Bruselu na protest proti zpřísnění protipandemických opatření.…

Počet nakažených variantou omikron v Dánsku prudce stoupá

05.12.2021 17:59 Počet potvrzených případů nákazy novou variantou koronaviru omikron v Dánsku dnes stoupl na 183.…

Papež František zkritizoval lhostejnost Evropy vůči migrantům

05.12.2021 13:01 Papež František se dnes po pěti letech vrátil na řecký ostrov Lesbos. V tamním uprchlickém táboře…

Německo hlásí přes 42.000 nově infikovaných

05.12.2021 11:30 Aktualizováno V Německu mírně klesla sedmidenní incidence, jež udává, kolik se v průměru objeví nově infikovaných…

Papež František navštíví zařízení pro migranty na Lesbosu

05.12.2021 08:05 Papež František dnes navštíví zařízení pro migranty na řeckém ostrově Lesbos a odpoledne odslouží…

Lavina v Rakousku si vyžádala tři mrtvé

04.12.2021 21:56 Tři mrtvé si dnes vyžádala lavina na hoře Lackenspitze v rakouském Salcbursku. Uvedla to agentura…

Papež František přirovnal sběrné tábory pro migranty k nacistickým…

04.12.2021 19:44 Aktualizováno Papež František dnes přicestoval do Atén, kde kritizoval evropské země za přístup k migrační krizi.…

Německá policie objevila v domě u Berlína pět mrtvých

04.12.2021 16:53 Aktualizováno Německá policie dnes našla pět mrtvých v obytném domě ve městě Königs Wusterhausen jižně od Berlína…

Dopravní letadlo se muselo zřejmě ruské stíhačce vyhnout nad Černým mořem

04.12.2021 16:00 Letadlo na trase z Tel Avivu do Moskvy muselo v pátek nad Černým mořem změnit letovou hladinu,…

PŘEHLED: Někde stačí test, jinde je třeba očkování. Jaké jsou podmínky pro…

04.12.2021 12:29 Dobré sněhové podmínky napříč Evropou lákají první lyžaře. Pro očkované milovníky tohoto sportu z…

Související:

Právě se děje

reklama