Macron "neovládl" Paříž. Socialistická starostka ve volbách uhájila mandát

Socialistická starostka Paříže Anne Hidalgová v dnešním druhém kole komunálních voleb svůj úřad obhájila, a zajistila si tak druhé funkční období. Podle odhadů zveřejněných po uzavření volebních místností získala přes 50 procent hlasů.

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Vítězství Hidalgové tak bude ranou pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který je v polovině volebního období a který toužil svou vládní stranu Republika v pohybu (REM) zakotvit nejen v regionech, ale ovládnout s ní i metropoli.

Premiér Édouard Philippe podle odhadů získal s 58,8 procenta hlasů křeslo starosty v přístavním městě Le Havre. Tuto funkci tam zastával už v letech 2010 až 2017.

"V Le Havru jsme šťastní, toto vítězství oslavíme," prohlásil Philippe. Agentura Reuters uvedla, že francouzská ústava Philippeovi umožňuje jmenovat zástupce, který radnici povede, zatímco on bude dál zastávat úřad ministerského předsedy. Jeho vítězství nicméně podle Reuters vyvolá otázky o možné vládní obměně.

Macron už premiérovi pogratuloval. Sejde se s ním v pondělí, uvedla prezidentská kancelář.

Dnes se hlasovalo asi v 5000 francouzských obcích a městech, kde zbývalo vítěze určit po březnovém prvním kole. I druhé kolo se mělo původně konat v březnu, kvůli pandemii nemoci covid-19 ale bylo odloženo.

Stejně jako v prvním kole i nyní provázel hlasování nízkým zájem voličů. V prvním kole účast činila 38,8 procenta, podle dostupných údajů z pozdního odpoledne dnes hlasovalo asi 35 procent voličů. Tento údaj tedy nezohledňuje poslední hodiny hlasování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 22:04 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Itálie má skoro 27 tisíc nových případů nákazy, rekord hlásí také Španělsko

29.10.2020 20:23 Aktualizováno V Itálii přibylo za poslední den na 26.831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie.…

Francie přitvrdila. Lidé smí od pátku jen do školy a do práce

29.10.2020 20:10 Francie dnes ohlásila 47.637 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, ve středu to…

Lídři zemí EU probírají další spolupráci při boji proti covidu-19

29.10.2020 19:22 O další koordinaci boje proti rychle se šířící koronavirové nákaze jednají dnes večer na dálku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama