Maďarsko bude bojkotovat Eurovizi 2020, soutěž je prý moc homosexuální

Maďarsko se nezúčastní příštího ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Oficiálně žádné důvody tohoto rozhodnutí nebyly oznámeny, ale v zákulisí se podle britského deníku The Guardian hovoří o tom, že zábavná show je "na vkus krajně pravicové vlády a šéfů veřejnoprávních médií příliš homosexuální".

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

"Nepřekvapilo mě to. Vyplývá to z kultury maďarské televize," řekl listu zdroj z veřejnoprávní stanice MTVA. Hodně zaměstnanců podle něj podezírá vedení, že se stáhlo ze soutěže kvůli tomu, že mají Eurovizi spojenou s kulturou sexuálních menšin (LGBTQ+). Pozitivní přístup k právům sexuálních menšin je každoročně vyhrazen pro přenos z pochodu Budapest Pride, dodal zdroj.

Když se server index.hu zmínil, že Maďarsko odchází z Eurovize, protože je "příliš homosexuální", vládní mluvčí Zoltán Kovács označil tyto spekulace za lživé. Žádný jiný důvod maďarské neúčasti neupřesnil.

"Namísto účasti v soutěži Eurovision Song Contest v roce 2020 budeme podporovat hodnotnou tvorbu, přímo vytvářenou talentovanými tvůrci maďarské populární hudby," sdělila MTVA britskému listu. Ten připomněl, že v předchozích letech se vítěz maďarské soutěž stával maďarským soutěžícím v Eurovizi. MTVA podle listu neodpověděla na otázku ohledně důvodů svého rozhodnutí.

Premiér Viktor Orbán, známý protiimigrační rétorikou, sází na tradiční hodnoty a na politiku, která má podpořit klasické rodiny a zvýšit porodnost. Orbán se podle deníku nedopouští výpadů proti gayům a lesbičkám, i když opakovaně dává najevo názor, že manželství může být jen svazkem mezi mužem a ženou.

V posledních měsících ale z premiérova okolí útoky proti homosexuálům zazněly. Kupříkladu poslanec z Orbánovy strany vyzval k bojkotu Coca-Coly po spuštění reklamní kampaně se snímky homosexuálního páru. Předseda parlamentu László Kövér zase přirovnal adopci dětí homosexuálními páry k pedofilii.

Provládní televizní komentátor András Bencsik pak naplno prohlásil, že maďarská neúčast v soutěži "prospěje duševnímu zdraví národa" a že "ječící transvestité a vousaté zpěvačky ničí vkus veřejnosti".

Soutěž totiž v roce 2014 vyhrál rakouský transvestita, vystupující pod uměleckým jménem Conchita Wurst.

zdroj: YouTube

Pořadatel soutěže, Evropská vysílací unie EBU, uvedla, že se stává, že se členské státy z Eurovize načas stáhnou, což Maďarsko učinilo i dříve. Doufá však, že MTVA se brzy vrátí.

Příští ročník písňové soutěže Eurovize se uskuteční v Rotterdamu. Letošní soutěž v izraelském Tel Avivu totiž vyhrál Nizozemec Duncan Laurenc s písní Arcade. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila se skladbou Friend of a Friend na jedenáctém místě.

Šedesátý pátý ročník soutěže Eurovize se v aréně Ahoy druhého největšího nizozemského města bude konat od 12. do 16. května 2020. Organizátoři očekávají, že dorazí 30.000 až 50.000 fanoušků.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exploze otřásla městem ve středním Německu. Jeden mrtvý, mnoho zraněných

13.12.2019 14:59 Aktualizováno Jeden člověk přišel o život a dalších jedenáct utrpělo zranění při dnešním výbuchu v obytném domě…

Brexit je nevyhnutelný. Jak zareaguje Německo na vítězství Johnsona?

13.12.2019 14:58 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) blahopřála lídrovi britských konzervativců Borisovi…

"Jdu vás zabít!" Policisté v Paříži zastřelili Maročana, který je…

13.12.2019 14:25 Aktualizováno Pařížští policisté dnes zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem.…

Změny v britské vládě? Johnson porušil povolební tradici, vyčká do pondělí

13.12.2019 13:47 Úřad staronového britského premiéra Borise Johnsona sdělil, že předseda vlády neprovede změny v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama