Merkelová označila velikonoční uzávěru za chybu, proto se ruší

Plánovaná velikonoční uzávěra v Německu byla chyba, proto se zavádět nebude. Po dnešním mimořádném jednání s premiéry spolkových zemí to prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Řekla také, že se veřejnosti omlouvá za nejistotu, kterou způsobila, a že prosazení krátkodobé uzávěry považuje za svou vlastní chybu.

Merkelová se s premiéry v noci na úterý po složitém jednání dohodla, že velikonoční svátky od 1. do 5. dubna využije Německo ke krátkodobé uzávěře. Původně se přitom očekávalo, že Německo přes Velikonoce pravidla rozvolní, aby se mohlo sejít více rodinných příslušníků. To se ale nestalo.

Zelený čtvrtek 1. dubna a bílá sobota 4. dubna měly být podle ujednání letos výjimečně prohlášeny za dny pracovního klidu. Jeden z návrhů počítal i s uzavřením supermarketů, výsledná dohoda ale umožnila ponechat obchody s potravinami otevřené. Podle kritiků ale nebyla uzávěra bez souhlasu parlamentu uskutečnitelná.

"Velikonoční pauza byla chybou, protože nebylo možné ji provést," řekla Merkelová s tím, že to vyvolalo zmatek a nejistotu. "Hluboce toho lituji a prosím všechny obyvatelky a obyvatele o prominutí," dodala.

Merkelová také řekla, že boj s pandemií je náročný a složitý, ale že koronavirus se nakonec porazit podaří. Nyní je ale podle ní nutné šíření infekce opět zpomalit, aby se podařilo zastavit nastupující třetí vlnu pandemie. O dalším postupu tažení proti epidemii bude Merkelová jednat s premiéry 12. dubna. Karanténa v Německu prozatím platí do 18. dubna.

Vicekancléř Olaf Scholz na dnešní tiskové konferenci řekl, že rozhodnutí Merkelové velikonoční uzávěru neuskutečňovat bylo správné. Doplnil, že je nutné se takových chyb v budoucnu vyvarovat. "Jednání musíme příště lépe připravovat," řekl. Scholz byl spolu s bavorským premiérem Markusem Söderem a berlínským primátorem Michaelem Müllerem součástí užší skupiny, se kterou se Merkelová na velikonoční pauze dohodla.

Merkelová po dnešním mimořádném jednání s premiéry debatovala s poslanci Spolkového sněmu. Těm rovněž řekla, že plán na velikonoční uzávěru byl chybný. "Tato chyba je jen a pouze mou chybou, neboť v konečném důsledku nesu hlavní odpovědnost já sama," řekla Merkelová, které se od poslanců dostalo potlesku.

Merkelové se mezitím zastali někteří zemští premiéři. Saský premiér Michael Kretschmer, který je členem kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU), řekl, že šéfka spolkové vlády odpovědnost za pondělní jednání přejímat nemusí. "Toto rozhodnutí bylo přijato společně 16 premiéry a spolkovou vládou," zdůraznil Kretschmer. Stejně se vyjádřil i jeho kolega ze Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který je předsedou CDU. "Všichni jsme s tím souhlasili. Měli jsme pochybnosti, ale nakonec všech 16 premiérů řeklo, že to tak uděláme," uvedl.

U liberálů se ale kancléřka s přílišným pochopením nesetkala. Šéf poslanecké frakce svobodných demokratů (FDP) a zároveň předseda strany Christian Lindner doporučil Merkelové, aby Spolkový sněm požádala o důvěru. "Podporu své koalice nemusí mít jistou," dodal o kancléřčině vládě konzervativců CDU/CSU a sociálních demokratů SPD.

Na to, zda se kancléřka opravdu může opřít o podporu poslanců CDU/CSU a SPD, se Merkelové zeptal šéf frakce postkomunistické Levice Dietmar Bartsch. Šéfka spolkové vlády mu odpověděla, že jejich podporu má.

Kancléřky se již zastalo několik poslanců včetně sociálního demokrata Karla Lauterbacha, který dlouhodobě souhlasí s opatrným epidemickým postojem Merkelové. Merkelová si podle něj za své prohlášení o odpovědnosti zaslouží respekt.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy