Merkelová ujistila, že provoz škol nebude záviset na očkování dětí

Epidemická bezpečnost škol v Německu nebude podmíněna očkováním dětí. Po dnešním jednání s německými spolkovými zeměmi to prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Řekla také, že po očekávaném souhlasu Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) s použitím očkování proti covidu-19 i pro kategorii od 12 až 15 let budou moci německé děti v tomto věku žádat o vakcinaci od 7. června.

Eurozpravy.cz

Od tohoto data Německo ruší přednostní očkování nejohroženějších skupin.

"Bezpečný provoz škol bude i v budoucnu nezávislý na tom, kolik školáků se nechá naočkovat. Opakuji, nebude to závislé na proočkovanosti dětí," řekla Merkelová novinářům. Očkování dětí tak v Německu stejně jako v případě dospělých nebude povinné.

EMA by již tento pátek mohla vydat souhlas s očkováním dětí ve věku od 12 let pro preparát společností Pfizer/BioNTech. Ten je nyní v Evropské unii možné používat u mladých lidí od 16 let. "Mám zprávy, že i Moderna je výhledově na podobné cestě," dodala kancléřka. V případě Moderny bude podle ní vydání souhlasu ještě nějaký čas trvat.

Stálá očkovací komise (Stiko), která je poradním orgánem při Institutu Roberta Kocha (RKI), což je německý úřad pro prevenci a potírání chorob, se zřejmě nechystá vydat všeobecné doporučení pro očkování dětí. Pro vakcinaci to ale překážka nebude. Bavorský premiér Markus Söder řekl, že Stiko v tomto případě postupuje velmi rezervovaně, proto v Bavorsku bude platit zásada, že děti se budou očkovat jen po konzultaci s lékařem.

Postoj Stiko dnes Merkelová hájila, protože komise musí hodnotit rizika i přínosy. "Očkování dětí je velice citlivá věc. Každé očkování je zásahem do zdraví," řekla kancléřka. Opakovaně ujistila, že díky tomu, že očkování není pro nikoho v Německu povinné, nebudou rodiče vystaveni tlaku, aby své děti nechali imunizovat.

Berlínský primátor Michael Müller k tomu řekl, že v posledních dnech vznikal dojem, že pro očkování dětí se připravuje dodatečná kampaň. "Tak to ale není," řekl. Dodal, že děti a mládež budou mít k vakcíně přístup stejně jako ostatní, ale dávky pro ně vyčleňovány nejsou. Magazín Der Spiegel ještě během odpoledního jednání Merkelové s odvoláním na své zdroje napsal, že Německo pro děti vyhradí 6,4 milionu dávek.

Na dotaz novinářů, zda Německo v očkování upřednostní nemocné děti, pokud Stiko takové doporučení vydá, odpověděla kancléřka kladně. "Pokud bude výslovné doporučení pro děti se zdravotními potížemi, pak přednost dostanou stejně jako dospěli s chronickými chorobami," řekla.

Merkelová zopakovala, že do konce léta bude mít každý obyvatel 83milionového Německa možnost nechat se očkovat, pokud pro jeho věkovou kategorii bude vakcína schválená. Německo sice prioritní imunizaci zruší od 7. června, ne každý ale obratem dostane termín.

V Německu dosud podle aktuálních údajů dostalo nejméně jednu dávku 34,5 milionu lidí, z nichž 13 milionů očkovací cyklus dokončilo.

Německo chce na očkování dětí vyčlenit 6,4 milionu dávek

Německá vláda chce na očkování dětí proti nemoci covid-19 vyčlenit 6,4 milionu dávek. Podle informací portálu magazínu Der Spiegel to vyplývá z dokumentu, ve kterém ministerstvo zdravotnictví vakcinaci dětí a mladých ve věku 12 až 18 let připravilo. V Evropské unii doposud žádná z vakcín není chválena pro děti, nejblíže má k potřebnému souhlasu preparát společností Pfizer/Biontech.

Touto látkou už nyní mohou být očkováni lidé starší 16 let, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by ale ještě tento pátek mohla povolení rozšířit i na děti od 12 let.

Očkování dětí je tématem dnešní konference kancléřky Angely Merkelové s premiéry německých spolkových zemí. Stálá očkovací komise (Stiko), která je poradním orgánem při Institutu Roberta Kocha (RKI), což je německý úřad pro prevenci a potírání chorob, se podle vyjádření jednoho z členů nechystá vydat všeobecné doporučení. Místo toho zřejmě komise jen doporučí očkovat ty děti, které trpí vybranými chronickými chorobami. Rüdiger von Kries, který je členem Stiko, to zdůvodnil nejasnými riziky.

Německá etická rada, která slouží jako nezávislý poradní organ vlády a parlamentu, je naopak k očkování dětí vstřícná. Šéfka rady Alena Buyxová uvedla, že hlavním argumentem je to, že i samy děti ve věku 12 až 15 let chtějí být chráněné.

I když Stiko všeobecné doporučení očkovat děti od 12 let nevydá, německý ministr zdravotnictví Jens Spahn s jejich imunizací i tak počítá. Rozhodnutí bude v každém případě dobrovolné. Dokument ministerstva zdravotnictví, na který se Der Spiegel odvolává, udává, že ve věku 12 až 18 let je v 83milionovém Německu 5,3 milionu dětí a mladých lidí. Materiál rovněž uvádí, že očkovat se je připraveno 60 procent z nich, na což by mělo stačit zmíněných 6,4 milionu dávek.

V Německu doposud nejméně jednu dávku dostalo zhruba 34 milionů lidí, 12 milionů z nich pak má plné očkování.

Témata: EZ

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 16:13 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 14:30 Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Maďarsko zrušilo téměř úplně koronavirovou uzávěru hranic

23.06.2021 06:21 Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii…

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

Související:

Právě se děje