Merkelová: Volba durynského premiéra hlasy AfD je neodpustitelná. Ozvali se i židé

Volba durynského ministerského předsedy, pro něhož ve středu hlasovali křesťanští i svobodní demokraté spolu s politiky Alternativy pro Německo (AfD), je podle německé kancléřky Angely Merkelové (CDU) neodpustitelná. CDU se na takové vládě podílet nesmí, zdůraznila šéfka německé vlády při návštěvě Jihoafrické republiky. Poznamenala také, že středa byla špatným dnem pro demokracii.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Angela Merkelová
doporučujeme

Politik svobodných demokratů (FDP) Thomas Kemmerich byl ve středu o jediný hlas překvapivě zvolen ministerským předsedou východoněmeckého Durynska. Stal se tak prvním premiérem některé z německých spolkových zemích, který uspěl i díky hlasům pravicově populistické až extremistické AfD. To vzbudilo bouřlivé reakce a kritikou dnes nešetřila ani Merkelová.

"Byl to špatný den pro demokracii. Byl to den rozchodu s hodnotami a přesvědčením CDU," uvedla šéfka německé vlády, která v čele křesťanských demokratů stála 18 let. Dosahovat parlamentních většin s AfD podle ní není možné. Výsledky středečního hlasování musí být podle ní "vzaty zpět".

Nynější šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová je pro to, aby se v Durynsku uskutečnily předčasné volby.

"Výsledek dnešní (středeční) volby ministerského předsedy v Durynsku je pro nás potvrzením našich nejhorších obav," uvedla v prohlášení ze středečního večera židovská obec v Durynsku. Společné hlasování politiků CDU, FDP a AfD považuje za porušení dosavadního tabu. "Co se dnes stalo skutečností, musí se stát znovu nemyslitelným," poznamenala k hlasování dvojice tradičních stran s uskupením, jehož někteří politici nechvalně prosluli kontroverzními výroky o době nacismu a holokaustu.

"Durynsko by mělo zůstat domovem židovského života," uvedl šéf tamní židovské obce Reinhard Schramm. "To bude s vládou zvolenou pravicově extremistickými silami stále těžší, ne-li nemožný úkol," vyjádřil své obavy.

Místopředseda Mezinárodního osvětimského výboru Christoph Heubner dnes svou kritiku zaměřil především na FDP, která má podle něj obrovský problém s věrohodností. Pokud šéf strany Christian Lindner, který je dnes v Durynsku, aby situaci řešil, věděl o úmyslech Kemmericha a souhlasil s nimi, měl by podle něj rezignovat. "Durynský debakl" podle Heubnera také dává připomenout, kolik nacistů po válce našlo svou politickou domovinu v FDP.

K období nacismu se ve svém vyjádření na twitteru vrátil také dosavadní durynský premiér Bodo Ramelow (Levice), který zveřejnil citát z roku 1930, v němž si nacistický vůdce Adolf Hitler pochvaluje, že jeho strana dosáhla svého největšího úspěchu v Durynsku. Pod citát připojil dvě fotografie.

Jedna z nich ukazuje podání ruky mezi Hitlerem a bývalým říšským prezidentem Paulem von Hindenburgem, který nacistického vůdce jmenoval kancléřem. Druhá fotografie pak zachytila středeční podání ruky mezi novým durynským premiérem Kemmerichem a radikálním šéfem durynské AfD Björnem Höckem.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie má první případ koronaviru na jihu země, nakažených je 231

25.02.2020 09:55 Itálie hlásí první případ nákazy koronavirem na jihu země, v Palermu potvrdily testy nemoc COVID-19…

Babiš do karantény? Lídři států mohou mít koronavirus, píše španělský deník

25.02.2020 09:13 Slovenského premiéra Petera Pellegriniho hospitalizovali o víkendu kvůli akutní infekci dýchacích…

Incident ve Volkmarsenu: 35 lidí zůstává hospitalizováno, oznámila policie

25.02.2020 09:12 Po incidentu, při němž v pondělí 29letý Němec autem najel do masopustního průvodu v hesenském…

Španělsko ohlásilo třetí případ nákazy virem Covid-19

25.02.2020 08:40 Španělsko v noci na dnešek ohlásilo třetí případ nákazy novým koronavirem. Pacientem je podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama