Ministři obrany debatovali o Stoltenbergově plánu na reformu NATO

Ministři obrany tří desítek členských zemí dnes debatovali o návrhu reformy Severoatlantické aliance, kterou představil generální tajemník Jens Stoltenberg. Iniciativa NATO 2030 obsahuje i návrh, aby se v budoucnu aspoň některé obranné projekty financovaly ze společného rozpočtu NATO. Nyní je hradí jednotlivé členské země.

"Vedli jsme pozitivní a podnětnou debatu," řekl Stoltenberg na tiskové konferenci po videokonferenci s ministry. Podle něj je třeba spravedlivěji rozložit náklady na některé obranné akce NATO, například na rozmístění jednotek ve východní Evropě.

Podle agentury DPA se proti návrhu staví především Francie, která se vojensky angažuje především mimo území NATO, například v severní Africe. Nový systém by podle Paříže navíc nutil země, aby se finančně podílely i na vojenských akcích, k nimž jsou kritické.

Generální tajemník v reformním plánu rovněž navrhuje zlepšit koordinaci v rámci aliance a zavést další konzultační mechanismy s cílem posílit politickou spolupráci.

Podrobný návrh reformy NATO by měl být k dispozici na summitu, který by se měl konat ještě tento rok. Přesný termín zatím stanoven nebyl. Stoltenberg už dříve uvedl, že účast na summitu přislíbil i nový americký prezident Joe Biden. Dnes generální tajemník řekl, že NATO chce pomoci zlepšit transatlantické vztahy.

Poprvé se dnes jednání ministrů obrany účastnil nový šéf Pentagonu Lloyd Austin. Před jednáním na twitteru uvedl, že má pro své kolegy jasné poselství. "Musíme se společně radit, společně rozhodovat a společně jednat. Pevně věřím v to, že jsou USA nejsilnější, když pracují jako součást týmu," napsal a dodal hashtag #WeAreNATO (My jsme NATO).

Za Bidenova předchůdce Donalda Trumpa byl vztah USA a spojenců v NATO napjatý. Bývalý prezident mimo jiné kritizoval evropské členy aliance kvůli nízkým výdajům na obranu a zpochybnil i to, zda by USA přispěchaly na základě článku pět Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně na pomoc některému ze členských států v případě napadení.

Ve čtvrtek odpoledne budou ministři obrany jednat znovu. Tentokrát bude hlavním tématem osud alianční mise v Afghánistánu. Stoltenberg tento týden řekl, že se NATO stáhne z Afghánistánu, až nastane "pravý čas". Původně se uvažovalo o stažení vojáků už do konce letošního dubna.

Související

Více souvisejících

NATO Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy