Morawiecki po demisi šéfa diplomacie jmenoval nového

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes do funkce ministra zahraničí jmenoval Zbigniewa Raua, který dosud zastával pozici předsedy zahraničního výboru Sejmu, píše televize TVN 24. Jeho předchůdce Jacek Czaputowicz předtím podal demisi.

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

Rau je vzděláním právník, v roce 2015 až 2019 byl lodžským vojvodou. Letos se stal šéfem delegace polského parlamentu v Parlamentním shromáždění Rady Evropy.

Morawiecki spolu s Rauem jmenoval i nového ministra zdravotnictví. Do čela resortu půjde šéf Národního zdravotnického fondu (NFZ) Adam Niedzielski. Premiér ubezpečil, že Niedzielski bude ohledně epidemie covidu-19 pokračovat ve stejném duchu jako předchozí ministr Lukasz Szumowski, jenž odstoupil v úterý.

Od začátku týdne kabinet přijal čtyři rezignace, poznamenala televize; kromě Czaputowicze a Szumovského v pondělí odstoupil náměstek ministra zdravotnictví Janusz Cieszyński, o den později také náměstkyně ministra digitalizace Wanda Buková.

"Po prezidentských volbách nastal vhodný okamžik ke změně v čele polské diplomacie," okomentoval dříve svůj odchod podle ministerstva zahraničí Czaputowicz, který řídil resort od ledna 2018, dříve byl náměstkem.

"Je to v této chvíli překvapivé rozhodnutí, protože už týdny je slibovaná hluboká rekonstrukce vlády. Ale vláda Mateusze Morawieckého se naprosto nekontrolovaně rozpadá. V okamžiku, kdy se u našich východních sousedů odehrává pokojná revoluce a dějí se tak důležité věci, šéf diplomacie odchází. Je zjevné, že nad tím nemají kontrolu ani Mateusz Morawiecki, ani (šéf vládní strany) Jaroslaw Kaczyński," prohlásil k odchodu Czaputowicze opoziční politik Jan Grabiec.

Polská média připomínají, že premiér Morawiecki sliboval rekonstrukci svého kabinetu na září.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zřejmě nezařadí celé Česko na seznam rizikových oblastí

23.09.2020 18:37 Německo dnes zřejmě nezařadí celou Českou republiku jako epidemicky rizikovou oblast, mimo seznam…

Řecko zpřísňuje podmínky pro Čechy. Bez testu na covid se do země…

23.09.2020 18:12 Češi budou smět od pondělí do Řecka jen s negativním testem na covid-19, který nebude starší než 72…

Covid na Slovensku: Padl nový rekord v počtu nakažených za den

23.09.2020 17:04 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní denní přírůstek potvrzených nových případů nákazy…

Navalnyj byl propuštěn z berlínské nemocnice

23.09.2020 16:56 Aktualizováno Ruského opozičního politika Alexeje Navalného propustili v úterý z berlínské nemocnice. S odvoláním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama