"Na ně!" Nepokoje v Katalánsku se dál vyostřují, region ochromila stávka

Po další noci potyček radikálů s policisty i radikálních skupin mezi sebou čeká dnes Barcelonu stávka a velká demonstrace. Provoz městské dopravy by měl být ve špičkách zajištěn z 50 procent a po zbytek dne by měla fungovat minimálně čtvrtina spojů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Katalánsko, ilustrační foto
doporučujeme

Letiště v Barceloně pracuje podle deníku La Vangurdia bez problémů, ale společnosti Vueling a Iberia zrušily pro dnešek preventivně kvůli stávce čtyři desítky letů. Demonstrace se čekají i jinde v Katalánsku, ráno byl přerušen provoz na dvou desítkách silnic, včetně dvou dálnic. Postupně je ale obnovován.

Do Barcelony mají dnes odpoledne dorazit takzvané Pochody svobody, které vyrazily ve středu z pěti katalánských měst a dnes už se některé z nich spojily. Jejich cílem je protestovat proti pondělnímu rozsudku španělského nejvyššího soudu, který vynesl dlouholeté tresty vězení nad devíti katalánskými politiky kvůli referendu o nezávislosti z roku 2017. Kvůli verdiktu se v tomto autonomním regionu na severovýchodě Španělska konají už od pondělí demonstrace desetitisíců lidí.

zdroj: YouTube

Zejména večer a v noci se ale v Barceloně i některých dalších městech regionu střetávaly s policisty skupiny radikálů, kteří zapalovali kontejnery, házeli na policisty dlažební kostky a stavěli barikády, které ráno musely odklízet technické služby města. Novinkou dnešní noci byly skupiny ultrafašistů, kteří se za pokřiku "Na ně!" snažili útočit na radikální separatisty. Policistům se podařilo zabránit přímému střetu, ne však potyčkám jednotlivců.

Katalánská a španělská policie zadržela dnes v noci kvůli násilnostem 19 lidí, z toho čtyři v Barceloně a zbytek v Gironě, Lleidě a Tarragoně.

Katalánsko zažívá dnes už čtvrtou generální stávku za necelé dva roky od referenda o nezávislosti, které bývalá regionální vláda uspořádala 1. října 2017 i přes varování španělské vlády a soudu, že takové hlasování je neústavní. Právě členové bývalé katalánské vlády, dva aktivisté i tehdejší šéfka parlamentu jsou nyní kvůli tomu ve vězení. Madrid se snažil zabránit referendu soudně i silou, policisté zabavovali volební materiál i urny a při potyčkách v ulicích a u volebních místností bylo zraněno několik stovek lidí, většina lehce.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

17. listopad se na Slovensku vyhrotil: Slova o grázlech, dle Fica není co…

18.11.2019 00:02 Aktualizováno Třicáté výročí pádu totality v Československu si dnes v Bratislavě připomněli špičky slovenské…

Oslavy "sametu": Pellegrini vybídl ke spojení společnosti, Danko…

17.11.2019 20:42 Slovensko potřebuje po 30 letech od pádu komunismu překonat rozdělení společnosti v souvislosti s…

Migrace do Británie? Po brexitu budou mít občané EU značné problémy

17.11.2019 20:13 Aktualizováno Občané Evropské unie by měli po brexitu ztratit preferenční postavení na britském pracovním trhu a…

Babiš dorazil pod Děvín. S kolegy z V4 položil věnec k Bráně svobody

17.11.2019 18:50 Aktualizováno U památníku obětí přísně střežených hranic v komunistickém Československu si zástupci zemí takzvané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama