Slovensko je dnes bez kolon. Policie hlídá romské osady, panují obavy z šíření covid-19

Na slovenských silnicích se dnes ráno nezopakovaly rozsáhlé kolony kvůli kontrolám dodržování omezení volného pohybu lidí v souvislosti s koronavirem. Na rozdíl od středečního dopoledne už dnes policie nezastavovala všechna vozidla, ale přistoupila k náhodným kontrolám řidičů, informovaly dopravní servisy.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Policie SR, ilustrační fotografie
doporučujeme

Po středečním rozhodnutí hlavního hygienika uzavřít kvůli potvrzení infekce pět lokalit s romským obyvatelstvem střeží oblasti policisté. Ve středu počet potvrzených případů nákazy na Slovensku oproti předchozímu dnu výrazně klesl.

Slovenská vláda s cílem omezit tradiční cestování obyvatel o velikonočních svátcích s platností od středy na šest dnů až na výjimky zakázala volný pohyb obyvatel. Opatření se ale nevztahuje například na cesty do zaměstnání, k výkonu podnikatelských aktivit, k nutným nákupům či na pobyt osob v přírodě v rámci okresu bydliště.

Podle dopravního servisu veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) byly dnes ráno na hranicích okresů už jen náhodné policejní kontroly a řidiči se kvůli tomu zdrželi jen nárazově.

Ve středu dopoledne hlídky policistů a vojáků ještě zastavovaly všechna vozidla. Kvůli tomu kolabovala doprava například na příjezdových silnicích do Bratislavy, kam za prací dojíždějí tisíce lidí. V kolonách se zdržely také vozy s potravinami, které zásobují obchody. Kontroly vyvolaly roztržku v koalici, premiér Igor Matovič zase policii nařkl z pochybení. Její šéf se naopak bránil tím, že policisté po dohodě s ministerstvem vnitra pouze plnili usnesení vlády o rozšíření nouzového stavu.

Po potvrzení infekce také ve třech převážně Romy obývaných lokalitách ve městě Krompachy a ve dvou blízkých vesnicích hlavní hygienik Slovenska ve středu večer ohlásil plošnou karanténu. Podle listu Korzár v uzavřených pěti oblastech žije skoro 5500 lidí a vstup do nich střeží policejní hlídky.

Při testování na koronavirus se slovenské úřady v minulých dnech zaměřily také na zhruba tři desítky romských osad, do kterých se lidé v uplynulých týdnech vrátili ze zahraničí. Část příslušníků početného romského etnika na Slovensku žije v místech s nízkým hygienickým standardem, což by podle vlády mohlo vyústit v rychlé šíření nákazy.

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí novinářům řekl, že ve středu přibylo 19 případů infekce koronavirem. To je výrazný pokles oproti úterý, kdy úřady oznámily rekordní počet 101 nových nakažených. Krajčí zmíněná data nekomentoval. V uplynulých dnech ale Slovensko zjistilo koronavirus u většího počtu Slováků, kteří se vrátili do vlasti ze zahraničí a kteří skončili v karanténě ve státních zařízeních. Celkově má pětimilionová země pod Tatrami potvrzeno 701 infikovaných. Hospitalizováno je 51 pacientů s koronavirem, z toho pět lidí bylo napojeno na umělou plicní ventilaci.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko otevře hranice. Turisté z 29 zemí včetně ČR mohou přijet už 15.…

29.05.2020 15:02 Řecko oznámilo seznam zemí, odkud budou moci turisté už od 15. června létat do Atén a Soluně. Mezi…

Španělsko schválilo základní příjem. Nejchudší lidé dostanou 462 eur…

29.05.2020 14:34 Španělská vláda dnes schválila zavedení základního příjmu pro nejchudší jako prevenci před dopady…

Rok od tragické srážky lodí na Dunaji v Budapešti, jedna turistka se…

29.05.2020 13:13 Budapešť si dnes připomíná první výročí potopení výletní lodi Hableány s jihokorejskými turisty na…

Němečtí policisté a hasiči padli do léčky, při zásahu čelili kamenování

29.05.2020 12:56 Skupina asi 50 mužů dnes ráno napadla kameny zasahující policisty a hasiče ve městě Dietzenbach ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy