Na světě je vězněno 387 novinářů, nejvíc v Číně. Útlak v době pandemie roste

Tento měsíc bylo po celém světě vězněno 387 novinářů, obdobně jako v roce předchozím touto dobou. Více než polovina z nich je vězněna v pěti zemích, nejvíce v Číně. Dalších 54 novinářů je zadržováno jako rukojmí, čtyři se pohřešují. O třetinu vzrostl počet vězněných novinářek. Důvodem pro zatýkání žurnalistů ve světě je letos také snaha o informování o vývoji epidemie covidu-19 a krocích některých vlád.

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Čísla dnes zveřejnila organizace Reportéři bez hranic (RSF).

Rostoucí zastoupení žen v mediálních profesích se odrazilo také na počtu zadržených novinářek. Proti roku 2019 jejich počet stoupl o 35 procent na 42 a představují 11 procent všech vězněných novinářů. Čtyři ženy skončily za mřížemi, protože informovaly o znovuzvolení Alexandra Lukašenka do čela Běloruska jako o podvodu, píše agentura AFP.

Na jaře letošního roku zaznamenala organizace RSF výrazný nárůst počtu zadržených novinářů, až na čtyřnásobek běžných incidentů, často v souvislosti se snahou informovat o epidemii covidu-19. Většina zadržených byla po několika dnech nebo týdnech propuštěna, 14 jich je ve vězení doposud, většina v Asii. Postavení novinářů se také zhoršuje v Jižní Americe, upozorňuje zpráva.

Pět zemí vězní dohromady 61 procent zadržovaných novinářů, v čele je se 117 vězni Čína, následuje 34 lidí v Saúdské Arábii, 30 v Egyptě, 28 ve Vietnamu a 27 v Sýrii. Zpráva také uvádí, že Peking už nezatýká jen domácí novináře, ale také zahraniční. Letos v čínském vězení skončila australská novinářka čínského původu nebo Švéd žijící v Hongkongu. V listopadu se v Rijádu konal summit G20, který vyzval k propuštění místních vězněných novinářů. V syrských vězeních je většina novinářů držena od začátku občanské války v roce 2011, uvádí zpráva RSF.

Organizace Reportéři bez hranic hájí svobodu tisku ve světě. Byla založena v roce 1985 v Paříži a má více než stovku dopisovatelů po celém světě. Zprávu o vězněných novinářích vydává od roku 1995.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo je první zemí EU, která nasadí protilátkové léky proti koronaviru

24.01.2021 20:03 Německo jako první země v Evropské unii nasadí k léčbě koronavirové infekce léky na bázi…

Francie i Itálie odsuzují zatýkání v Rusku, sílí volání po sankcích

24.01.2021 18:48 Aktualizováno Zatýkání lidí, kteří v Rusku přišli demonstrovat na obhajobu opozičního vůdce Alexeje Navalného, je…

EU hodlá přimět dodavatele vakcín, aby respektovali smlouvy

24.01.2021 18:10 Aktualizováno Evropská unie přiměje farmaceutické firmy respektovat smlouvy o dodávkách vakcíny proti koronaviru.…

V Portugalsku začaly prezidentské volby, favoritem je úřadující hlava státu

24.01.2021 10:26 V Portugalsku dnes volí prezidenta, hned v prvním kole má podle průzkumů velkou šanci na zisk…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama