NATO v boji proti koronaviru: Odstartovalo letadlo s pomocí pro Itálii a Španělsko

Země Severoatlantické aliance chtějí co nejlépe využívat své kapacity při vzájemné pomoci v boji proti šíření koronavirové nákazy. Ministři zahraničí zemí NATO budou proto ve čtvrtek na dálku debatovat o tom, jak zrychlit pomoc mezi partnery a dále rozšířit možnost působení aliance. Řekl to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož by se ministři rovněž měli shodnout na posílení výcvikové mise v Iráku.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Jens Stoltenberg
doporučujeme

Spojenecké země využívají spolupráci v rámci aliance zejména k přepravě nedostatkových ochranných prostředků či lékařského vybavení. Dnes podle Stoltenberga odletělo z Turecka vojenské letadlo s pomocí organizovanou prostřednictvím koordinačního centra NATO do Itálie a Španělska. Do stejných zemí zamířily minulý týden v rámci krizové pomoci organizované prostřednictvím aliance i respirátory z 3D tiskáren a ochranné obleky z Česka.

Aliance také přímo ze svých rezerv poskytla například vojenské nemocniční stany, které rozšířily kapacitu jedné z nemocnic provádějící testy na COVID-19 v Lucembursku.

„Zvážíme, jak využít kapacity a struktury NATO ještě efektivněji, abychom posílili a urychlili naši podporu státům v boji proti COVID-19,“ řekl dnes novinářům prostřednictvím virtuální tiskové konference Stoltenberg.

Omezení vynucená šířící se chorobou COVID-19 zasáhla i do pravidelných schůzek aliančních ministrů. Osobní setkání plánované původně na dva dny se ve čtvrtek smrskne na zhruba tříhodinovou videokonferenci. Podle šéfa NATO se tak stane vůbec poprvé v sedmdesátileté historii vojenského spolku.

Ministři se ve čtvrtek budou věnovat i spojeneckým misím v Iráku či Afghánistánu. Do jejich chodu se šíření pandemie přímo nepromítá, ačkoli vojáci podle Stoltenberga dodržují přísnější hygienická pravidla.

„Podnikáme nutné kroky, ale zároveň je nezbytné, aby byla zachována operační připravenost NATO. Hrozby kvůli koronavirové krizi nezmizí,“ podotkl Stoltenberg.

Podle něj by se měli ministři shodnout na budoucím posílení výcvikové mise v Iráku v rámci mezinárodní koalice proti terorismu. S jejím pokračováním v únoru souhlasila irácká vláda. Spojené státy v lednu své spojence vyzvaly, aby se zapojily i do aktivit v dalších částech blízkovýchodního regionu, což však v rámci NATO nezískalo velkou podporu.

Loading...
Vstupte do diskuze (47)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze a dalších evropských městech protestovaly desítky tisíc lidí proti…

06.06.2020 19:50 Aktualizováno Tisíce lidí se dnes sešly ve velkých evropských městech na demonstracích proti rasismu a…

Na Lampeduse hořely desítky lodí, kterými připluli migranti

06.06.2020 17:04 Desítky lodí, jimiž od afrických břehů na italský ostrov Lampedusa dorazili migranti, v pátek večer…

V Nizozemsku začalo usmrcování norků kvůli koronaviru

06.06.2020 15:59 Na deseti nizozemských farmách dnes začali usmrcovat norky kvůli obavám, že z těchto zvířat…

Německá policie zadržela jedenáct lidí kvůli zneužívání dětí

06.06.2020 15:25 Německá policie zadržela jedenáct lidí, které podezřívá ze zneužívání dětí a šíření dětské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy