Návrh OECD na reformu daní má dle ministra Scholze širokou podporu

Více než 130 zemí se shodlo na plánu zavedení nových globálních pravidel zdanění firem, o kterém budou příští týden jednat ministři financí skupiny 20 největších zemí k světa známé jako G20. Uvedl to dnes německý ministr financí Olaf Scholz. Jednání o reformě organizuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a součástí návrhu je i nový způsob zdanění velkých digitálních společností.

Olaf Scholz
doporučujeme

"Jednomyslným souhlasem s plánem reformy globálního zákona o firemních daních jsme udělali velký krok vpřed," uvedl Scholz. "Je to pozitivní signál a jsem si jistý, že do léta příštího roku budeme schopni dosáhnout konečné dohody o tomto reformním plánu."

Jednání organizované OECD je první velkou úpravou globálních daňových pravidel za generaci. Cílem je aktualizovat daňový systém tak, aby odpovídal digitálnímu věku. Hlavním požadavkem je, aby velké digitální firmy platily daně tam, kde podnikají, a ne tam, kde mají registrovány dceřiné společnosti. Podle odhadů OECD by to zvýšilo daňové příjmy zemí celkem o 100 miliard USD (2,3 bilionu Kč) ročně. Recese v mnoha průmyslových státech způsobená nemocí covid-19 však vyvolala obavy, zda se podaří dosáhnout cíle OECD, tedy aby se dohodu více než 130 zemí podařilo domluvit ještě letos.

Scholz dodal, že hlavním cílem jakékoliv dohody bude zajistit, aby digitální giganti, jako Google, Amazon a Facebook, byli nuceni platit spravedlivý podíl na daních, napsala agentura Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo za den přes 11 tisíc nakažených, dosud nejvíce

22.10.2020 07:46 V Německu přibylo za poslední den přes 11.000 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od…

Krize ve východním Středomoří trvá. Turecko prodlouží spornou misi…

22.10.2020 07:40 Turecko prodlouží současnou misi svých průzkumných plavidel, která k nevoli Řecka a EU hledají nová…

Ve Středomoří hrozí nezvratné ekologické změny. Riziko přírodních…

22.10.2020 07:26 Středomoří kvůli znečištění a klimatickým změnám hrozí nezvratné ekologické škody včetně vyhynutí…

Řecko vyzvalo země EU, aby zvážily setrvání celní unie s Tureckem

21.10.2020 21:53 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama