Návrh OECD na reformu daní má dle ministra Scholze širokou podporu

Více než 130 zemí se shodlo na plánu zavedení nových globálních pravidel zdanění firem, o kterém budou příští týden jednat ministři financí skupiny 20 největších zemí k světa známé jako G20. Uvedl to dnes německý ministr financí Olaf Scholz. Jednání o reformě organizuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a součástí návrhu je i nový způsob zdanění velkých digitálních společností.

Olaf Scholz
doporučujeme

"Jednomyslným souhlasem s plánem reformy globálního zákona o firemních daních jsme udělali velký krok vpřed," uvedl Scholz. "Je to pozitivní signál a jsem si jistý, že do léta příštího roku budeme schopni dosáhnout konečné dohody o tomto reformním plánu."

Jednání organizované OECD je první velkou úpravou globálních daňových pravidel za generaci. Cílem je aktualizovat daňový systém tak, aby odpovídal digitálnímu věku. Hlavním požadavkem je, aby velké digitální firmy platily daně tam, kde podnikají, a ne tam, kde mají registrovány dceřiné společnosti. Podle odhadů OECD by to zvýšilo daňové příjmy zemí celkem o 100 miliard USD (2,3 bilionu Kč) ročně. Recese v mnoha průmyslových státech způsobená nemocí covid-19 však vyvolala obavy, zda se podaří dosáhnout cíle OECD, tedy aby se dohodu více než 130 zemí podařilo domluvit ještě letos.

Scholz dodal, že hlavním cílem jakékoliv dohody bude zajistit, aby digitální giganti, jako Google, Amazon a Facebook, byli nuceni platit spravedlivý podíl na daních, napsala agentura Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku poprvé zemřelo více lidí, než se narodilo

09.03.2021 11:07 Na Slovensku loni poprvé od roku 2003 zemřelo více lidí, než se narodilo. Počet úmrtí, který byl…

Belgická policie podniká masivní zátah proti organizovanému zločinu, v…

09.03.2021 09:46 Policie od dnešního rána provádí masivní zátah proti organizovanému zločinu na území celé Belgie,…

ONLINE: Šíření koronaviru zpomaluje. Zemřelo už 2,6 milionu lidí, v Česku…

09.03.2021 09:06 Aktualizováno Reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku k dnešku kleslo pod hodnotu jedna, což znamená…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama