Nedostatek respirátorů trápí i Slovensko, zdravotníci se dočkali až po třech týdnech

Bezmála tři týdny po potvrzení prvního pacienta s koronavirem na Slovensku začaly dnes slovenské úřady distribuovat mezi zdravotníky respirátory, které je mají chránit před infekcí. Novinářům to řekl nový premiér Igor Matovič. Na nedostatek ochranných pomůcek na Slovensku už dříve upozorňoval nejen zdravotnický personál, ale i předchozí vláda.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Matovičův kabinet dnes schválil také první opatření, která mají zmírnit dopady pandemie na zaměstnavatele, zaměstnance a živnostníky. Parlament zároveň rozhodl, že slovenští hygienici získají v době pandemie od mobilních operátorů údaje o pohybu mobilních telefonů. Opozice vyslovila obavy ze sledování obyvatel.

Dodávku 100.000 respirátorů dopravil do země z Turecka vládní letecký speciál. "Chci vzkázat těmto lidem (zdravotníkům), jak obvykle říkáme hrdinům těchto dnů: nemusíme se obávat. Ne na každou pozici i v nemocnici je tento respirátor vhodný, je ale vhodný pro tu první linii," prohlásil Matovič.

Dodávky zdravotnického materiálu právě z Turecka oznámil už minulý týden tehdejší předseda vlády Peter Pellegrini, kterého o uplynulém víkendu vystřídal v čele kabinetu Matovič, jehož hnutí vyhrálo únorové volby.

Zdravotníci od propuknutí nákazy na Slovensku upozorňovali, že nemají dostatek ochranných prostředků. Správa státních hmotných rezerv dostala pokyn k nákupu potřebného materiálu až krátce před volbami, tedy měsíc po prvním potvrzeném případu infekce v Evropě. Šéfa zmíněné instituce Matovičův kabinet odvolal s odůvodněním, že nakupoval předražené zboží. Na Slovensko mezitím dorazily i zásilky ochranných roušek a dalšího materiálu z Číny.

Slovenský parlament změnou zákona rozhodl o tom, že hygienici v době pandemie nemoci COVID-19 vyvolávané koronavirem získají od mobilních operátorů údaje o pohybu mobilních telefonů, a to i bez souhlasu jejich majitelů. Opatření má podle vlády pomoci snížit šíření nákazy, a to i prostřednictvím odhalování osob, které přišly do kontaktu s infikovanými.

Opozice předlohu kritizovala, podle ní může být zneužita ke sledování obyvatel. Poslanci ale během hlasování z vládního návrhu vypustili například ustanovení, že hygienici by dostávali údaje také o tom, s kým majitel mobilního telefonu například telefonoval.

Slovenská vláda dnes v souvislosti s koronavirovými opatřeními schválila návrhy na uvolnění podmínek pro vyplácení nemocenské či ošetřovného, které například pobírají rodiče, jež zůstali doma s malými dětmi kvůli uzavření škol. Pro státní Sociální pojišťovnu, která zmíněné dávky vyplácí, to bude letos znamenat zvýšení výdajů o 338,5 milionu eur (9,4 miliardy korun). Naopak část z této sumy ušetří zaměstnavatelé. Kromě toho plánuje stát zejména z evropských fondů financovat poskytování příspěvků pro podnikatele, aby v době karanténních opatření udrželi pracovní místa. Peníze dostanou také živnostníci, kteří kvůli nařízení úřadů museli přerušit činnost. V zemi od minulého týdne nemůže mít otevřeno řada prodejen s výjimkou například obchodů s potravinami, drogerií či lékáren.

Pětimilionové Slovensko dosud potvrdilo 216 nakažených koronavirem. Země pod Tatrami ale v přepočtu na obyvatele zatím otestovala méně lidí než například sousední Česko či Rakousko.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

COVID-19: Třináct států EU má kvůli restrikcím obavy o demokracii

02.04.2020 04:01 Třináct zemí Evropské unie dalo najevo své obavy ohledně restriktivních opatření přijímaných kvůli…

Ve Franci přesáhl počet obětí viru 4000

01.04.2020 21:03 Ve francouzských nemocnicích zemřelo už 4032 lidí s koronavirem. Ještě v úterý bylo zemřelých 3523;…

V Německu za úterý přibylo 5453 případů koronaviru, vzrostl i počet obětí

01.04.2020 17:46 Aktualizováno Německo v úterý potvrdilo nákazu koronavirem u 5453 lidí, celková bilance tak vzrostla na 67.366…

Německo prodlužuje opatření proti koronaviru. Merkelová měla tiskovku ze…

01.04.2020 17:27 Německo prodlužuje platnost stávajících opatření proti koronaviru nejméně do konce velikonočních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy