Němci kvůli horšící se epidemické situaci nemohou od dnešního jednání kancléřky Angely Merkelové se zemskými premiéry očekávat žádné výraznější uvolňování karanténních opatření, v nejpostiženějších regionech hrozí naopak zákaz nočního vycházení či uzavírání škol a školek.
Některé spolkové země by ale podle médií alespoň částečně chtěly povolit možnost turistického ubytování, pokud by bylo možné zaručit izolaci hostů. Lze předpokládat, že k takovému návrhu se Merkelová, která je zastánkyní opatrného postupu, bude stavit odmítavě.
Shoda panuje na prodloužení karanténních opatření, která potrvají nejméně do 18. dubna. Dosud platilo datum 28. března.
Ještě 4. března, kdy Merkelová s premiéry jednala o omezeních naposledy, se Německo připravovalo na postupné rozvolňování. Tehdy ale země v sedmidenním průměru vykazovala 64 nových případů na 100.000 obyvatel, byla tak na dohled od hodnoty 50, kterou odborníci považují za zlom kontroly nad pandemií. Pomalé zhoršování situace ale v posledních dnech nabírá na obrátkách a sedmidenní incidence podle Institutu Roberta Kocha (RKI) nyní činí 107,3 případu.
Tato hodnota již předpokládá automatickou aktivaci nouzové brzdy, která má vrátit karanténní režim do podoby ze začátku března, kdy se Německu dařilo míru infekce snižovat. Od té doby se v zemi otevřely obchody, které neprodávají zboží denní potřeby, a v některých regionech i zoologické zahrady nebo kulturní zařízení, jako jsou galerie či muzea. V Berlíně zkušebně hrají divadla a koncertní síně.
Podoba nouzové brzdy, jejíž spuštění se plánovalo od sedmidenní incidence vyšší než sto, bude jedním z velkých témat dnešního jednání Merkelové a zemských premiérů. Ochota některých spolkových zemí, které mají díky federálnímu systému vysokou míru autonomie, není příliš vysoká. Například Braniborsko, kde kabinet řídí sociálnědemokratický premiér Dietmar Woidke, do svého zemského karanténního nařízení nouzovou brzdu nezaneslo a s rázným uzavíráním počítá až od hodnoty dvou set.
Na této incidenci je již Durynsko a rychle se jí přibližuje Sasko. V tamních nejpostiženějších regionech úřady přikročily k uzavření škol a školek, což nyní hrozí i v dalších částech Německa. Z návrhu závěrů dnešního jednání, ze kterého cituje list Frankfurter Allgemeine Zeitung, je další fungování škol a školek v oblastech s incidencí nad 100 podmíněno pravidelným testováním učitelů a dětí. Při hodnotě nad 200 návrh udává plošné uzavření nehledě na možnosti testování.
Zda takový postup ke školám a školkám Merkelová s premiéry schválí, je nejasné, protože zemští ministři školství před dopady další uzavírky vzdělávacích institucí varují a upozorňují na následky, které taková omezení na děti mají.
Ve hře je také omezení pohybu, kdy by v regionech se sedmidenní incidencí nad 100 nebylo bez dostatečného důvodu možné v noci opouštět domov. Vládní sociálnědemokratický poslanec a epidemiolog Karl Lauterbach, který je známým zastáncem razantních opatření, řekl, že zákaz vycházení není zatím nezbytný, v případě dalšího razantního růstu infekce bude ale nevyhnutelný.
Zhoršení stavu se mnozí politici včetně Merkelové obávají, protože v zemi stále více převládá britská mutace koronaviru, která je považována za nakažlivější než původní varianty.
V závěru března navíc začínají velikonoční prázdniny, které si Němci unavení karanténou chtějí užít. Svědčí o tom zájem o zájezdy na španělské Baleárské ostrovy, které Německo vyškrtlo ze seznamu rizikových oblastí. Vyloučeno proto není, že Německo bez ohledu na cíl zahraniční cesty zavede pro navrátilce povinnou karanténu, aby turisty odradilo.
Návrh závěrů dnešního jednání vyzývá obyvatele, aby se vzdali zbytečných cest do zahraničí i po Německu. Ze spolkových zemí se sociálnědemokratickými vládami ale přišel návrh, který by naopak domácí turistiku přes Velikonoce umožnil díky otevření ubytovacích zařízení, kde by bylo možné zajistit vzájemnou izolaci hostů. Z takového přístupu by těžili pronajímatelé prázdninových domků, apartmánů či karavanových kempů. Konzervativní unie CDU/CSU se k tomu ale podle magazínu Focus staví skepticky, neboť se obává soudních pří s hoteliéry, kteří by otevřít nemohli.
Související
Krajně pravicovou AfD řeší policie. Migrantům poslala falešné letenky domů
Útok Afghánce na děti i dospělé v Německu. Dva mrtví, policie shání svědky
Německo , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí
před 1 hodinou
Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod
před 2 hodinami
Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?
před 3 hodinami
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
před 4 hodinami
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
před 6 hodinami
Počasí bude o víkendu velmi teplé. Teploty vyrostou na 11 stupňů
včera
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
včera
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
včera
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
včera
„Slovensko je Európa“. Lidé po celé zemi se bouří proti Ficovi, vyrazili do ulic
včera
Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození
včera
Slovensko čelí masivnímu kybernetickému útoku, oznámil Fico těsně před demonstracemi
včera
Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
včera
Kreml souhlasí s jednáním, ale mír na Ukrajině ustupuje do pozadí. Motyl pro EZ zpochybnil Trumpovy schopnosti
včera
Politováníhodné, nešťastné... Svět reaguje na Trumpovo odstoupení od klimatické dohody
včera
Kreml chce jednat o jaderném odzbrojení se Spojenými státy. Má ale podmínku
včera
Mladá Ukrajinka o rodné zemi: Hodně lidem chybí ruka nebo oči, berou úplatky, aby měli základní životní úroveň. Místo Ruska ale raději zvolí smrt
včera
Čtvrtý den Trumpovy vlády: "Zjednal pořádek" v USA, teď chce světu vládnout jako v 19. století
včera
Telefonát s Donaldem Trumpem je jedinečný zážitek. Úředníci z Downing Street prozradili, jak je přežít
včera
Trump drží Čínu v kleštích. Vysoká cla může využít proti Putinovi
Čínská ekonomika v posledních třech měsících minulého roku zaznamenala oživení, což vládě umožnilo splnit růstový cíl 5 % pro rok 2024, oznámil minulý týden Peking. Přesto však jde o jedno z nejpomalejších temp růstu za poslední desetiletí, protože druhá největší ekonomika světa nadále čelí vleklé krizi na trhu nemovitostí, vysokému zadlužení místních vlád a rostoucí nezaměstnanosti mladých.
Zdroj: Libor Novák