Němci podporují částečné stažení vojsk USA, ukázal průzkum.

Zatímco němečtí politici chystané stažení části amerických vojsk ze země většinou odmítají, mezi obyvatelstvem se tento krok setkává spíše se souhlasem. Podle průzkumu veřejného mínění provedeného institutem YouGov pro tiskovou agenturu DPA schvaluje téměř polovina (47 procent) Němců omezení počtu amerických vojáků, kterých je nyní v Německu kolem 35.000.

Každý čtvrtý obyvatel zastává názor, že Spojené státy by měly svá vojska stáhnout úplně. Necelá třetina (32 procent) si myslí, že by stavy amerických vojsk měly buď zůstat nezměněny (28 procent), nebo by se měly zvýšit (čtyři procenta). Jednadvacet procent respondentů nemá na věc názor.

Americký ministr obrany Mark Esper minulý týden oznámil, že USA stáhnou z Německa bezmála 12.000 vojáků, z nichž 6400 bude převeleno domů a 5400 bude přeloženo do jiných států Severoatlantické aliance - patrně do Polska, Itálie či Belgie.

Ze šesti politických stran zastoupených ve Spolkovém sněmu jich pět se stažením části amerických vojsk nesouhlasí. Výjimku tvoří postkomunistická strana Levice, která požaduje celkový odchod americké armády z Německa.

Odlišný obrázek nabízejí postoje voličů. Pouze mezi stoupenci konzervativní koalice CDU/CSU převažují podle DPA odpůrci omezení přítomnosti amerických vojsk na německé půdě (45 procent proti stažení Američanů, 41 pro).

Mezi voliči ostatních parlamentních stran naopak převládají zastánci odchodu americké armády: přívrženci sociálních demokratů (SPD) jsou ze 42 procent pro a 40 proti, u Zelených je poměr 52 procent ku 35, u svobodných demokratů (FDP) 52 procent ku 36, u pravicově populistické AfD 61 procent ku 28 a u postkomunistické Levice je 70 procent pro americký odsun a 18 procent proti.

Ještě výrazněji se veřejné mínění v Německu staví proti jaderným zbraním, které má americká armáda umístěné na německém území. Odstranění zhruba 20 jaderných bomb ze základny v Porýní-Falci se nicméně nechystá. Vedení SPD stažení těchto zbraní požaduje, k nelibosti svého vládního partnera CDU/CSU. Sociální demokraté však v tomto ohledu mají podporu dvou třetin německé společnosti. Pouze 19 procent dotazovaných má za to, že by jaderný arzenál USA měl v zemi zůstat.

Navzdory převládajícímu souhlasu se stažením části amerických vojsk Němci nesouhlasí s argumentem, kterým prezident Donald Trump tento krok zdůvodňuje: jen každý čtvrtý dotázaný (25 procent) si myslí, že Německo vydává na svou obranu příliš málo peněz. Naopak 58 procent s tímto tvrzením nesouhlasí.

Země NATO se v roce 2014 na summitu ve Walesu zavázaly, že vojenské rozpočty se budou postupně zvyšovat tak, aby nejpozději v roce 2024 dosáhly dvou procent hrubého domácího produktu. Německo v současnosti tento závazek neplní. Navzdory nárůstu obranného rozpočtu v posledních letech momentálně německá armáda dostává pouze 1,38 procenta HDP.

Související

Více souvisejících

Německo Americká armáda (U.S. ARMY) průzkumy Mark Esper USA (Spojené státy americké) Konzervativní unie CDU/CSU Levice (strana Německo) FDP (Svobodná demoratická strana Německo) Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 21 minutami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 51 minutami

před 51 minutami

před 52 minutami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

Rusko vydalo zatykač na Volodymyra Zelenského

Rusko vydalo zatykač na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informovala v sobotu ruská státní agentura TASS s odvoláním na záznam v policejní databázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy