Německá policie odhalila zřejmě největší obchod na darknetu

Německé policii se podařilo odhalit a vyřadit z provozu platformu na takzvaném darknetu, na které se prodávaly drogy, falešné úřední dokumenty i bankovky.

Ilustrační foto
doporučujeme

V tiskové zprávě o tom dnes informovaly zvláštní policejní útvar a oddělení generální prokuratury, které se zaměřují na kybernetickou kriminalitu. Podle nich šlo o zřejmě největší nelegální internetový obchod na světě. Zadržet se podařilo i jeho provozovatele.

Darknet je neveřejná a obtížně přístupná část internetu, kterou zločinci používají k nelegálním obchodům. Kromě drog se tam dají sehnat zbraně, léky či falešné doklady. Uživatelé na darknetu vystupují anonymně.

Platforma, kterou se podařilo německé polici vyřadit z provozu, se jmenovala DarkMarket. Jejího provozovatele, 34letého Australana, zadrželi policisté na severu Německa, poblíž hranice s Dánskem.

"DarkMarket byl až do uzavření s téměř 500.000 uživateli a více než 2400 prodejci celosvětově nejspíš největším obchodem na darknetu," uvádí tisková zpráva. Celkem se na platformě uskutečnilo na 320.000 transakcí, za které se platilo kryptoměnami: 4650 bitcoiny a 12.800 monery. Podle aktuálního kurzu by to bylo zhruba 140 milionů eur (asi 3,7 miliardy Kč).

Kromě německé policie se na odhalení a vyřazení DarkMarketu z provozu podíleli i policisté z USA, Austrálie, Británie, Dánska, Švýcarska, Ukrajiny a Moldavska. Právě v posledních dvou zmiňovaných zemích byly umístěny servery.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 17:56 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Unijní státy zahájily debatu o cestování s očkovacími pasy

18.01.2021 17:53 Státy Evropské unie by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty,…

Německo očekává prodloužení a zpřísnění karantény

18.01.2021 16:32 Stávající karanténa v Německu, která platí nejméně do konce ledna, bude pokračovat i v únoru, navíc…

Slovensko začalo hromadně testovat, rezervační portál spadl

18.01.2021 15:43 Aktualizováno Výpadek státního internetového portálu na rezervaci termínu pro absolvování antigenního testu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama