Německá vláda byla o úvahách o odchodu Američanů informována

Německá vláda byla o "úvahách" o odchodu části amerických vojáků rozmístěných v Německu informována, konečné rozhodnutí však zjevně ještě nebylo přijato. Řekla to dnes podle agentury DPA mluvčí německé vlády Ulrike Demmerová.

U.S. ARMY, ilustrační fotografie
doporučujeme

Deník The Wall Street Journal minulý pátek s odvoláním na nejmenované americké vládní činitele napsal, že prezident Donald Trump nařídil stáhnout z Německa 9500 ze stávajících 34.500 amerických vojáků. Agentura Reuters pak napsala, že část vojáků bude přemístěna do Polska a do dalších blíže neupřesněných spojeneckých zemí a zbytek se vrátí do vlasti.

"Spolková vláda byla informována o tom, že v americké administrativě existují úvahy o redukci přítomnosti amerických ozbrojených sil v Německu," řekla vládní mluvčí v reakci na otázku, zda z Washingtonu po zprávách z médií přišlo také oficiální potvrzení. "Konečné rozhodnutí ale podle našich informací ještě nepadlo," dodala Demmerová.

Americká administrativa už loni hrozila stažením vojáků z Německa kvůli stále nízkým výdajům člena NATO na obranu. Ty mají podle aliančního závazku činit v členských zemích alespoň dvě procenta HDP. Berlín loni přislíbil, že německé výdaje na obranu dosáhnou dvou procent HDP do roku 2031.

Údajné americké plány uvítalo Polsko. Premiér Mateusz Morawiecki v sobotu v rozhovoru s rádiem RMF24 řekl, že doufá, že USA část vojáků přesunou do Polska. Rozhodnutí je však podle něj na Spojených státech. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jourová vyzvala ke společnému boji proti nenávisti na internetu

06.07.2020 13:14 Evropská unie potřebuje závazná společná pravidla, která by přiměla internetové sociální sítě…

V Paříži pro veřejnost znovu otevřeli slavný Louvre

06.07.2020 12:29 V Paříži dnes pro veřejnost znovu otevřeli slavné muzeum Louvre, které bylo čtyři měsíce zavřené…

Francie Huawei nezakáže, provozovatele 5G od ní ale odrazuje

06.07.2020 11:47 Francie čínskou telekomunikační společnost Huawei nezakáže, francouzské provozovatele mobilních…

V Německu se koronavirem nově nakazilo 219 lidí

06.07.2020 10:58 Nákazu novým koronavirem v Německu testy za poslední den potvrdily u dalších 219 lidí, což je o 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy