Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele Merkelové umožní nehledě na postoj spolkových zemí aktivovat protikoronavirovou nouzovou brzdu. Vláda chce novelu schválit ve Spolkovém sněmu zrychleným postupem, k tomu ale bude potřebovat podporu opozice.

Úprava při zhoršení epidemické situace počítá s opětovným uzavíráním obchodů a také s omezením nočního pohybu. Merkelová po jednání předstoupila před novináře, kterým řekla, že epidemická situace je velmi vážná a že novela je dlouho očekávaná.

"Všichni musíme situaci brát velmi vážně. V naší zemi plně zuří třetí vlna pandemie," řekla Merkelová. Vyzvala proto zákonodárce, aby novelu schválili co nejdříve. "Čím dříve to bude, tím samozřejmě lépe," uvedla. Ke schválení úpravy vláda konzervativců a sociálních demokratů potřebuje dvoutřetinovou většinu, proto se neobejde bez opozice.

Otálení podle kancléřky může vést k zaplnění lůžek intenzivní péče covidovými pacienty. "A pak už bude pozdě. Nesmíme toto dopustit a musíme vyslyšet volání o pomoc zdravotníků intenzivní medicíny," dodala.

Limitem pro spuštění brzdy bude 100 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Pokud tato hodnota v regionu po třech po sobě jdoucích dnech nepoklesne znovu pod stovku, bude od 21:00 do pěti hodin následujícího rána zapovězeno bez náležitého důvodu opouštět domov. Uznávaným důvodem bude například venčení psů.

Vedle opětovných uzavírek obchodů neprodávajících zboží denní potřeby se počítá i s omezením soukromých setkání, kdy v takto postižených regionech bude moci na návštěvu přijít jen jeden člověk z cizí domácnosti. Děti mladší 15 let nebudou započítávány.

Škol se omezení budou týkat při sedmidenním průměru 200 nových případů na 100.000 obyvatel. Pokud takto vysoká infekční čísla bude okres či město vykazovat tři dny po sobě, přejde výuka z prezenční na digitální formu. V Německu je nyní sedmidenní průměr 140,9 případu na 100.000 obyvatel. Řada regionů, zejména u hranic s Českem, vykazuje výrazně horší hodnoty. Nejlépe si naopak vede severoněmecké Šlesvicko-Holštýnsko, kde činí týdenní průměr necelých 71 případů na 100.000 obyvatel.

Merkelová se již dříve na nouzové brzdě dohodla se zemskými premiéry. Dohoda byla uzavřena v době, kdy se epidemická situace v Německu výrazně zlepšovala. Po následném zhoršení již ale spolkové země k nelibosti kancléřky odmítly opatření zpřísnit. Postup nezávislý na spolkové vládě umožňuje regionům vysoká míra autonomie.

Vláda dnes také podpořila návrh ministerstva práce, aby zaměstnavatelé museli svým pracovníkům zajišťovat nejméně jeden test týdně. Spolkový ministr práce Hubertus Heil uvedl, že takový přístup k rozborům má od zaměstnavatelů okolo 60 procent pracovníků. "Je správné, že se zaměstnavatelé takto zapojují, ale to nestačí," uvedl Heil. Opatření je určeno především jako posílení bezpečnosti pro ty zaměstnance, kteří nemohou pracovat z domova. Ministr financí Olaf Scholz k tomu poznamenal, že stát nepřipravuje kompenzace za náklady na testy a že i firmy musí přispět k celonárodnímu boji s pandemií. Již nyní Německo zdarma každému nabízí jeden rychlotest týdně zdarma.

Dnešní zasedání vlády doprovázely protesty asi 250 odpůrců karanténních opatření. Policie uvedla, že demonstranti před kancléřstvím neměli žádné roušky a ani nedodržovali odstup, násilnosti ale hlášeny nebyly.

Související

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 28 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 58 minutami

před 58 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy